Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Jiná Evropa

Jiná Evropa

režie: Tom Robbins
originální název: Other Europe
země: Velká Británie
rok: 1988
délka filmu: 53 min.

synopse

Politický průvodce světem za železnou oponou. Výpravný šestidílný cyklus televizní stanice Channel 4 je dobovou odyseou do zemí sovětského bloku v éře soumraku komunistického režimu. Raritní snímky ze socialistických archivů propojené Rupnikovým komentářem ilustrují vzestup a pád totalitní moci ve střední Evropě.

biografie

Francouzský politolog a historik Jacques Rupnik je profesorem College of Europe v Bruggách, ředitelem výzkumu v Centru mezinárodních vztahů SciencesPo. Je autorem knih o střední Evropě a komentátorem řady prestižních médií.

Projekce filmu a následná diskuze se koná ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice. 

 

více o filmu

režie: Tom Robbins
producent: Panoptic Productions
scénář: Jacques Rupnik

další filmy v sekci

Cizinec hledá byt: Nemecko a Rakousko
Azylové právo v Bavorsku Děti jedou za hranice Dva roky poté – Čechoslováci v exilu Masakr na Eppsteinské škole Naturalizace Východ a Západ – Exodus Rakouský uprchlický tábor Traiskirchen Uprchlíci z ČSSR letí do USA Všichni pomáhají rekreantům, kteří u nich uvízli Zrcadlo světa – Situace československých intelektuálů ve Vídni

Cizinec hledá byt: Nemecko a Rakousko

75 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Cizinec hledá byt: USA
Český imigrant peče sušenky Útěk do svobody

Cizinec hledá byt: USA

87 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Jiná Evropa ...po 30 letech
Francouzský historik a politolog Jacques Rupnik seznámí diváky s materiálem, ze kterého čerpal, když tvořil svůj cyklus Jiná Evropa. Celý archiv byl převezen do České republiky a v současnosti se pracuje na jeho digitalizaci. Diváci tak budou mezi prvními, kteří materiály z něj uvidí naživo, a to přesně 30 let poté, co byl cyklus poprvé zveřejněn. Jacques Rupnik přiblíží, jaké obtíže při natáčení cyklu měl, a poví nám o přístupu komunistických režimů k těm, kteří přicházeli do zemí „jiné“ Evropy natáčet filmy.   Do jaké míry je dnes Evropa jiná než před 30 lety? Na toto téma společně budou diskutovat Jacques Rupnik a Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitelé a rovnost žen a mužů.   Projekce a diskuze se konají za podpory Zastoupení Evropské komise v ČR.

Jiná Evropa ...po 30 letech

90 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Přímý přenos z městského divadla v Bazileji
Přímý přenos velké kulturní události z basilejského městského divadla ze srpna 1968, ve kterém spisovatelé jako Heinrich Böll, Max Frisch nebo Günter Grass mluví o potlačení pražského jara příjezdem tanků sovětských vojsk do Československa. V proslovech vzpomínají na své návštěvy Československa, na zde žijící přátele a formulují úvahy o konsekvencích politických převratů.

Přímý přenos z městského divadla v Bazileji

Švýcarsko / 1968 / 83 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Cizinec hledá byt: Švýcarsko
Azyl ve Švýcarsku Českoslovenští uprchlíci Hosté z ČSSR se stávají uprchlíky O dva roky později: Uprchlíci z ČSSR ve Švýcarsku Přímý přenos z městského divadla Vpád Rusů do ČSSR

Cizinec hledá byt: Švýcarsko

45 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Cizinec hledá byt: Francie
Československo – číst a porozumět Evelyne Sullerot – čtvrteční host Hugovo město Hugův návrat Rozhovor s československým uprchlíkem

Cizinec hledá byt: Francie

70 min.
sekce: Cizinec hledá byt
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt