28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Občan Havel
play
Občan Havel

Občan Havel

režie: Miroslav Janek, Pavel Koutecký
originální název: Občan Havel
země: Česká republika
rok: 2008
délka filmu: 122 min.

synopse

Po projekci snímku Občan Havel následuje diskuze "Aktivismus v pasivní společnosti?" v rámci série debat Café Evropa, pořádaných Europeem a Evropským parlamentem. Debaty se zúčastní Stanislav Daniel a Michaela Šojdrová, moderuje Viktor Daněk.

Časosběrný portrét prezidenta Václava Havla, který po Kouteckého tragické smrti dokončil Miroslav Janek, nahlíží mezi lety 1992 až 2003 do zákulisí měnící se porevoluční společnosti. Krouží kolem všednodennosti občana, jenž se z režiséra sametové revoluce stal protagonistou absurdního divadelního představení. Intimní svědectví o proměně Havlovy společenské role podává obraz disidenta ve vysoké politice jako relikt doby. S nastupující žraločí garniturou nového tisíciletí se z nositele naděje stává hromosvod společenské frustrace z nenaplněných očekávání, symbol nedosažitelného mravního ideálu, o který je třeba stále usilovat.

„Vstupujeme do éry stabilizované demokracie, která je charakterizována systémem určité dělby moci. Nejsem zdaleka vůdcem národa, který o všem rozhoduje a do všeho mluví.“ – Václav Havel

biografie

Pavel Koutecký (1956–2006), režisér, scenárista a pedagog, byl jedním z nejvýznamnějších českých dokumentaristů. Spolupracoval s Asociací Film a Sociologie. Zaměřoval se na časosběrné dokumenty o protagonistech a protagonistkách sametové revoluce. Po jeho tragické smrti během natáčení roku 2007 je udělována Cena Pavla Kouteckého.

více o filmu

režie: Miroslav Janek, Pavel Koutecký
producent: Jarmila Poláková
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms