26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Země
Země
Země
Země

Země

režie: Nikolaus Geyrhalter
originální název: Erde
země: Rakousko
rok: 2019
délka filmu: 115 min.

synopse

Spektakulární záběry ukazují několik těžebních lokalit v Evropě a v Severní Americe. Reliéfy vytvořené těžkou technikou dokazují, že člověk mění svět jako žádný jiný druh před ním. Dělníci v přímých rozhovorech na kameru popisují pragmatické důvody těžby i svoji radost z práce, ale reflektují i to, jak negativně přispívají k životu planety. Rozhovory umocňuje zdánlivě nezaujaté statické pozorování proměňující se krajiny. Fascinující podívaná podobná výtvarné abstrakci obnažuje nevídaný život v nové pustině a připomíná následky, jimiž celá Země platí za moderní způsob života lidí.

„Považujeme-li Zemi za organismus, pak je zemská kůra její kůže, její nejcitlivější orgán. Chtěl jsem se blíže podívat na rány, které Zemi způsobujeme.“ N. Geyrhalter

biografie

Rakouský režisér Nikolaus Geyrhalter (1972) se věnuje autorské dokumentární tvorbě. Jeho snímky Das Jahr nach Dayton (1997), Pripyat (1999), Elsewhere (2001), Our Daily Bread (2005) a Abendland (2011) byly uvedeny a oceněny na evropských a světových filmových festivalech.

více o filmu

režie: Nikolaus Geyrhalter
producent: Markus Glaser, Wolfgang Widerhofer, Michael Kitzberger, Nikolaus Geyrhalter
střih: Niki Mossböck
zvuk: Pavel Cuzuioc
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy