27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Offscreen program

Letošní hudební offprogram v Hudebním stanu se drží dvou jednoduchých pravidel. Přináší sólistky, skupiny a projekty, které nedávno, během letošního roku, vykonaly něco výrazného. Něco, co se osobitě pojí s tématy dneška. Druhou společnou linií je hraniční pozice: všechny ty kapely se do večerního stanu hodí, ale zároveň představu večerní hudby-relaxu přesahují a zpochybňují.
Už jen Dekadentní divadlo Beruška: improvizující jednotka pro “okamžitý muzikál” existovala do vzniku úspěšných Midi lidí a letos obnovila činnost po šestnáctileté pauze. Hudební erudice a zkušenost s vystupováním Petra Marka, Prokopa Holoubka a Jiřího Nezhyby se tady potkává s chutí překračovat obvyklé hranice a riskovat zkoumání potenciálních chyb. Metastavy, Amelie Siba a Mat213 vydali letos silná alba: všichni na nich více nebo méně redefinují svou poetiku a prezentují kuráž k proměně. Zároveň představují možné typy dnešní výpovědi: od osobních poetických reflexí Anny Hokešové, která v Metastavech navazuje na beatnické “poezie & jazz” i na hiphopové sessions, až po (post)ironii Matěje Čecha aka Mat213, připomínající, že v náročné době leckdo rád poodejde do role, pod upřímnost masky. Zásadní čerstvou tvorbu přinášejí (zatím naštěstí málo medializované) Shygirlz, přirozeně spojující pop s prvky performance nebo možná prostě jen staré dobré show. Jsme rádi, že i mezi DJs jsou autorské osobnosti a faces s pop aurou: Arleta, TK27 (58G), Ester Grohová aka Polyester.
Zároveň: Jsme na Ji.hlavském festivalu. Proto je jedna z našich kapel napůl svébytným divadlem, jiná má v sobě riskantní podíl křehkosti, další vyzývá stan ke zmenšení, k intimnímu přiblížení. Ve hře je otevřenost: třeba i generační, v dnešní síti mikroscén je dobrou výzvou potkat se se zábavou odlišné bubliny. Potká se to? Naše dramaturgie vyniká peripetiemi, ne přímočarostí. Ale co jiného čekat od Ji.hlavy.
Dramaturgie Noční scény DKO letos, podobně jako filmový program, přináší na světlo především (nikoli však výhradně) ženské interpretky. Už první festivalou úterní noc zahájí svým setem Madeleine, která kombinuje prvky techna, tribalu a downtempa a mění tak parket na hypnoticky rituál v kombinaci s organickými zvuky. Zatímco pro Wetchyho nebo Thomase Verdena je důležitými pojmy při výběru hudby “svoboda” a “výbušnost”, djka NCOL popisuje své hraní jako průzkum rozmanité emocionální krajiny. Emocionální nostalgii potom připomenou vetešníci Kohl&Ben, kteří točí vinyly s všemi druhy groovy music, od soulu, přes rock`n`roll až po world music. Výlety do neznáma jsou spojujícím pojmem pro páteční vystoupení Sáry Vondráškové a LILITH. Zatímco první jmenovaná míchá méně důvěrně známé melodie, LILITH se netají svou nákloností ke Kawaii a Y2K kultuře. Noční scénu uzavřeme prodlouženou sobotní nocí, do výsledků týdenního studia emocionální škály nás zasvětí dvojice Tasya a NEW MAGIC MEDIA. Podle jejich slov to budou zlomené beaty pro zlomená srdce. Najdou se na Ji.hlavě nějaká?
Emoce přinese nepochybně i divadelní představení – ve středu jsme pro diváky připravili vystoupení divadla FESTE, které zpracovalo studii Roberta Misika “Falešní přátelé obyčejných lidí”, která se snaží pochopit motivace části veřejnosti volící populistické strany. Ve hře Fa(r)mu pak satirický autor S.d.Ch. a producenti oceňované Zkoušky umění zpracovávají téma “kulturních válek” na půdorysu hackerské aféry filmové školy FAMU, které ve speciální scénografii vytvořené pouze pro festival předvedou hned dva večery po sobě.
Výstavy a další doprovodný program
Sítotisková dílna s KnedloZeloWear
Vyzkoušej si sítotisk a výrobu swagu! K dispozici šablony KZW i vizuál od Juraje Horvátha et al.
Místo: Hudební stan
pátek a sobota 14:00–19:00
Nikon: Něha Himálaje
Výstava expedice z Himálaje od Petra Jana Juračky na jihlavském Masarykově náměstí.
Místo: Masarykovo Náměstí
VACHEK a jeho filmové centrum v Tišnově aneb Via Lucis posmrtným životem
Portrét Profesora Vachka, střípky z jeho rodinného archivu a galerie osobností, které jej vedou Via Lucis zpět do jeho rodného domu v Tišnově, aby zde vzniklo jeho tvůrčí filmové centrum.
Setkání klubu v sobotu 28. 10. od 12.00 do 16.00 hodin.
Místo: Horácké divadlo
Island. Po stopách misionářů
Fotografická výstava v kostele sv. Ignáce z Loyoly z cest Mariana Huska na Island.
Místo: Kostel sv. Ignáce z Loyoly
Jan Krtička: Jihlavské transformátory
Interaktivní kompozice ve zvukové galerii IGLOO v OGV zpracovává vibrace, bručení a hučení vysočinských transformátorů. Zvukově připomíná tzv. drone music, ale je také nenápadným odkazem na téma zvukového znečištění.
Místo: OGV1
Hudební program byl podpořen Ministerstvem kultury ČR
Divadelní program byl podpořen Státním fondem kultury a Nadačním fondem pro život umělce
![]() |
![]() |