26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Masterclass

Zevrubné vhledy do metod dokumentární práce a tvůrčích rozhodnutí, do autorských stylů a kinematografického myšlení výjimečných bytostí dokumentárního světa.

výpis filmů

Flatform: Příběh stromu
Masterclass Flatform začíná projekcí posledního filmu History of a Tree a pokračuje rozborem úzkého vztahu mezi tvorbou portrétu nelidského živého organismus – stromu – a konceptuálních a výrazových modalit filmového jazyka. Cestu uzavřou témata, která jsou skupině Flatform velmi blízká, např. výstavba pohledu přes dlouhý záběr, jednotná, a přitom mnohočetná povaha přírody nebo krajina jako místo, kde se tato mnohotvárnost projevuje. Prostřednictvím projekce videodokumentace bude také představena robotizovaná videoinstalace, která projekt History of a Tree doplňuje.
osobní program

Flatform: Příběh stromu

Flatform
Itálie / 90 min.
sekce: Masterclass
Future Landscapes: Expedice do zvuku
Co nám zvuk prozradí a obraz ne? Zvukový field-recording je naší výzkumnou metodou, sloužící k porozumění podstatě fyzických míst, na nichž se odehrávají zlomové energetické, agrární, přírodní a politické procesy. Zvuk je naším východiskem k odhalování elementů, vztahů a struktur, které nejsou vidět, a přesto předznamenávají výzvy nedaleké budoucnosti. Dialog tvůrců o zvuku za znění nahrávek z lokací, ve fotografiích a videocitacích.   
osobní program

Future Landscapes: Expedice do zvuku

120 min.
sekce: Masterclass
Jan Gogola ml.
VELKÝ SITUAČNÍ TŘESK aneb Vítejme kontexty, které jsou nám vzdálené Filmový výzkumník a doku-komediální myslitel Jan Gogola ml. pod palbou otázek spřáteleného kolegy Víta Klusáka představí průřez 30 lety své neustále překvapující tvorby. Sám Gogola o své práci jako o dokumentaristice nemluví. „Říkám tomu situační portrét, hraná esej nebo filmový deník, označení vybírám podle zvoleného principu,“ říká. Proč pracuje právě takhle, a ne jinak, zodpoví ve své masterclass.
osobní program

Jan Gogola ml.

120 min.
sekce: Masterclass
Oliver Stone
„Věnováno všem mladým, v jejichž duchu dál pokračuje hledání pravdy,“ píše Oliver Stone v úplném závěru jednoho ze svých nejslavnějších snímků, dramatu JFK z roku 1991. Kontroverzní pokus o racionální i zcela intuitivní sestavení klíčových důkazů o křížové střelbě v Dallasu v osudný pátek 22. listopadu 1963 dodnes neztrácí nic na své síle a výpovědní hodnotě. Oscarový scenárista a režisér se tu definitivně jeví jako renesanční tvůrce, na jedné straně téměř až dokumentární rešeršista a perfekcionista, na té druhé jako brilantní manipulátor a buřič zavedených (nejen) filmových pořádků. Jeho konfrontační filmografie je založena na osobitých a mnohdy velmi osobně pojatých freskách, jejichž cílem je v divákovi probouzet kritické myšlení a touhu diskutovat, dozvědět se víc – i za cenu konfliktu. Ať už jde o jeho přelomovou „vietnamskou“ trilogii (Četa, Narozen 4. července, Nebe a země), portrét pohlcující moci Nixon, kolosální eponymní ódu na Alexandra Velikého anebo nevyzpytatelné dokumentární série Neznámé dějiny Spojených států či Svět podle Putina. Z jeho kritického nahlížení na svět a historii se nevymyká ani jeho letošní dokumentární snímek JFK Revisited: Through the Looking Glass, o němž režisér také osobně promluví během své masterclass lekce na letošní Ji.hlavě. Bývalý vojenský dobrovolník ve válce ve Vietnamu se v něm probírá tisíci tajnými dokumenty zveřejněnými CIA a FBI v roce 2017 a legendami opředený atentát na Kennedyho tak staví do kontextu politiky minulosti i současnosti. I třicet let od premiéry svého zásadního politického filmu tak Stone dál vytrvale pokračuje v hledání pravdy. Se svým aktuálním počinem znovu nachází odvahu představit nová tvrdá fakta i domněnky o životě, politickém díle a vraždě Johna F. Kennedyho, stejně tak ale informovat o stavu současného světa, tenké hranici mezi pravdou a lží.       
osobní program

Oliver Stone

100 min.
sekce: Masterclass
Vitaly Mansky
Vitaly Mansky je ruský dokumentarista a kronikář současného Ruska, narodil se na Ukrajině a současně žije v Lotyšsku. Po studiu na VGIKu působil jako scenárista a moderátor ruského televizního pořadu Real Cinema. Jeho filmy byly uvedeny na více než 400 mezinárodních festivalech, kde získal přes 50 ocenění. V rámci soutěžní sekce Svědectví a jemu věnované sekci Pocta uvádí na 25. ročníku MFDF Ji.hlava mimo jiné i své dva nejnovější snímky Svědkové Putinovi (2018) a Gorbačov. Ráj (2020). Vytváření nelehké režisérské koncepce, hledání přístupu k dokumentární tvorbě a skládání obrazu i historie státu jsou hlavními tématy jeho masterclass. Mansky ve své přednášce odhalí nejen jakým způsobem se noří do archivů ruských dějin a svých vlastních kolekcí záběrů, ale také jak se vyvíjí jeho metoda a přístup k reprezentaci předních ruských politiků.     Program je organizován ve spolupráci s Kanceláří Kreativní Evropa MEDIA / Česká republika  
osobní program

Vitaly Mansky

120 min.
sekce: Masterclass
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy