Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Masterclass

Zevrubné vhledy do metod dokumentární práce a tvůrčích rozhodnutí, do autorských stylů a kinematografického myšlení výjimečných bytostí dokumentárního světa.

výpis filmů

noimage
Filmař a světoběžník rakouského původu se věnuje filmu již od konce osmdesátých let. Jeho dokumentární snímky sklidily desítky prestižních ocenění po celém světě, za snímek Darwinova noční můra (2004) byl nominován na Oscara.  Ve svých filmech se silným společensko-politickým podtextem se mimo jiné zabývá otázkami globalizace a jejího dopadu, (neo)kolonialismu, propagandy, mocenské demagogie a jejího vlivu na obyčejného člověka. Sauperovy snímky na první pohled zaujmou velkou dávkou empatie a zájmu dokumentaristy o své protagonisty a poetickým vizuálním stylem s promyšlenou vnitrozáběrovou montáží.  Ve své masterclass se bude věnovat zejména svému poslednímu snímku Epicentro – který můžete zhlédnout v rámci letošního festivalového programu – a své observativní dokumentaristické metodě, jíž je po řadu let věrný.   Masterclass probíhá ve spolupráci s Kancelář Kreativní Evropa ČR - MEDIA.  
osobní program

Masterclass: Hubert Sauper

Hubert Sauper
90 min.
sekce: Masterclass
noimage
Původem italský režisér Roberto Minervini, žijící ve Spojených státech, zkoumá americký rurální život a okrajové části jižanské společnosti. Ve své tvorbě se snaží odhalovat pravdu skrze dramatizaci reality a rozmělňování hranic mezi dokumentárním a hraným filmem, mezi realitou a narativní fikcí. Minerviniho filmy fungují jako intimní portréty jednotlivců i sociologické studie, v nichž často tematizuje ekonomickou nespravedlnost, rasismus či dysfunkční rodinné vztahy. Své filmy tvoří z osobní potřeby a zároveň je vnímá jako politický projekt, jenž mu pomáhá porozumět životu v americké společnosti.  
osobní program

Masterclass: Roberto Minervini

Roberto Minervini
90 min.
sekce: Masterclass
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt