28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Reality TV

Reality TV otevírá oči diváků novými televizními formáty a v nejširším světovém záběru představuje aktuální podoby zkřížených žánrů, jako jsou dokudrama, docusoap, reality show nebo mockument.

výpis filmů

2Plné hnízdo v Libereckém kraji
Druhá série projektu o pěstounství a rodičovství se mnohem víc ponořila do temnějších zákoutí rodinného života. Tato epizoda sleduje rodinu Bucharových, kteří se v pěstounství přímo našli. Co ale rodiče napadá ve chvíli, když těžce onemocní jejich biologický potomek? Nemají pocit, že vzít si děti nebiologické, nemusel být až tak dobrý nápad? A jak se postavit k tomu, že i retardovaným či jinak hednikepovaným dětem se jednou začnou zapalovat lýtka a budou hledat lásku, a chtít sex? „Plné hnízdo představuje osvětu v nejlepším smyslu toho slova, tedy právě to, co patří mezi hlavní úlohy veřejnoprávní televize. Nejde o observaci, časosběrné pozorování různých pěstounských rodin, nýbrž plnohodnotný „manuál“, který se snaží téma osvojování a výchovy dětí ukázat ze všech stran. Česká televize ho příznačně natočila ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a s kraji České republiky.“ Citát z časopisu Reflex.

2Plné hnízdo v Libereckém kraji

Linda Kallistová Jablonská
Česká republika / 2023 / 26 min.
sekce: Reality TV
Světová premiéra
noimage
Přednáška s ukázkami bude věnována dvěma aktuálním trendům v oblasti Reality TV, a to nejrůznějším formátům na téma jídlo a sport. Pozornost bude věnována jak odlišným postupům, odpovídajícím zvyklostem jednotlivých trhů, tak i různorodé škále originálních nápadů, které se u zmíněných témat objevují.

Milan Kruml: Jídlo, sport a obrazovka – Aktuální trendy v Reality TV

60 min.
sekce: Reality TV
Nahatá výchova
Teenageři vystupující v tomto cyklu, který navazuje na úspěšný předcházející projekt Naked Attraction, mají možnost klást otázky, týkající se jejich těla, na které se báli zeptat, a je jim poskytnut bezpečný prostor, kde mohou svá těla odhalit, čelit svým obavám a diskutovat o citlivých tématech, jako je stárnutí, kožní onemocnění a jizvy po mastektomii. Uvádějí Anna Richardson, Yinka Bokinni a Dr Alex George. "Tento nový feel good formát, vzdělávací a pozitivní co se týče pohledu na naše tělo, se snaží prolomit bariéry a odstranit tabu toho, co to znamená mít „dokonalé“ tělo. Seriál odhrnul oponu, aby ukázal národu, jak vypadají skutečná těla."Zdroj citátu: World Screen Events

Nahatá výchova

Liam Royales
Velká Británie / 2023 / 50 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Pickupeři
Dokusérie odkrývá pro většinu Čechů neznámý svět pouličního svádění. Aktéry docusoap jsou takzvaní streetaři nebo také pickupeři. Je to skupina mladých mužů, kteří systematicky oslovují dívky a seznamují se s nimi na veřejnosti, především na ulicích. Jsou organizovaní a mají svou vlastní techniku a strategie, které využívají při svých pokusech získat zájem dívek.„Fungování jejich komunity je postaveno na kamarádství, bizarním soutěžení, na sdílení zkušeností, ale také na nekorektním přístupu k ženám, na manipulativních technikách a na schopnosti několika z nich vydělávat peníze na těch ostatních.“Citát z portálu Serial Zone.

Pickupeři

Tadeáš Daněk
Česká republika / 2023 / 14 min.
sekce: Reality TV
Světová premiéra
Pravda a lež: Konspirace
Seriál zkoumá používání lží, polopravd a dezinformací v průběhu uplynulých 2000 let. Ať už jde o atentát na Kennedyho, Pizzagate nebo Corona virus – konspirační teorie jsou na vzestupu. Nejsou ale moderním fenoménem a lidé byli po staletí sváděni konspiračními příběhy. Poskytují jednoduché odpovědi na složité otázky: svět bez chaosu, bez náhod, ve kterém je vše plánováno a vše lze ovládat. "Tato série se věnuje širšímu pohledu na historii nepravd napříč dějinami, včetně toho, jak se rodí konspirační teorie, a trajektorii „pravdy“, když příběhy válek vyprávějí vítězové." Zdroj citátu: K7 Media

Pravda a lež: Konspirace

John Kantara
Kanada, Německo / 2023 / 52 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Proč právě my?
Minisérie sleduje příběhy čtyř rodin, které se musejí potýkat s tím nejhorším, co může rodiče potkat. S nemocí dítěte. Režisér si pro křehké téma záměrně zvolil příběhy dětských pacientů z různých věkových skupin – od batolete až po puberťáka. Tři z nemocných dětí naštěstí reagovali na chemoterapii velmi dobře a dnes už jsou v pořádku. Tomáš, který si natáčení přál, zatím takové štěstí neměl.

Proč právě my?

Janek Jirků
Česká republika / 2023 / 39 min.
sekce: Reality TV
Světová premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms