Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Reality TV

Reality TV otevírá oči diváků novými televizními formáty a v nejširším světovém záběru představuje aktuální podoby zkřížených žánrů, jako jsou dokudrama, docusoap, reality show nebo mockument.

Text o sekci od jejího dramaturga Milana Krumla čtěte na Dok.revue.

výpis filmů

Abdel: Between the Enemies
Snaha překlenout příkopy ve společnosti vedla ke vzniku tohoto pozoruhodného a v zahraničí oceňovaného projektu. V každé epizodě se tváří v tvář potkají dva lidé se zcela odlišnými postoji – včetně těch, kteří si například píší nenávistné vzkazy na sociálních sítích. Moderátorem je uznávaný novinář Abdel Azíz Mahmoud a cílem samozřejmě není aktéry pořadu usmířit, ale dosáhnout toho, aby byli ochotni diskutovat a poslouchat argumenty toho druhého. (30 minut)
osobní program

Abdel: Between the Enemies

Dánsko / 2020 / 30 min.
sekce: Reality TV
noimage
Experiment, v němž deset kandidátů prožívá katastrofický scénář. Sluneční erupce způsobí výpadek elektrické a mobilní sítě. Pět jich žije v moderním domě, pět na farmě. Blackout trvá čtrnáct dnů, během nichž mohou mezi sebou navázat spolupráci. Pořad velmi rezonoval v dalších médiích i ve švédské veřejnosti. (45 minut)
osobní program

Blackout

Švédsko / 2019 / 76 min.
sekce: Reality TV
Extrémní starosta
Černé skládky, nelegální ubytovny, sprejeři, zloději kol. To jsou problémy, se kterými se v České republice potýká skoro každý starosta. Ne každá obec má ale v čele Pavla Novotného – člověka, který o sobě tvrdí, že je „magor“ a pro blaho svých spoluobčanů udělá „všechno“, což dokazuje před kamerami internetové televize Mall.tv. V pořadu Extrémní starosta nehledá výmluvy, ale řešení, která jsou, jak dává název tušit, někdy poněkud nestandardní.     
osobní program

Extrémní starosta

Lukáš Záhoř
Česká republika / 2019 / 60 min.
sekce: Reality TV
noimage
Kanadská verze úspěšného australského formátu. Šest Kanaďanů s různými názory na původní obyvatele Severní Ameriky, většinou ale s předsudky, se vydává v doprovodu kamer na nezapomenutelnou dvacet osm dní dlouhou cestu, během níž zjistí, jak vypadá každodenní život takzvaných first nations v různých částech země, včetně Yukonu. 
osobní program

First Contact - Season 2, Ep.01

Kanada / 2019 / 45 min.
sekce: Reality TV
Meat the Family
Hlavními hrdiny této docu-reality jsou čtyři obyčejné britské rodiny, stojící před úkolem, který byl pro naše předky zcela banální, ale pro většinu z nás je velmi náročný. Mají se starat o domácí zvířata – prasata, kuřata a krávy. A také rozhodnout, kdy se z nových členů rodiny stane obživa, tedy kdy pošlou krávu na jatka, na prase zavolají řezníky a slepici podříznou krk. (48 minut) 
osobní program

Meat the Family

Velká Británie / 2020 / 46 min.
sekce: Reality TV
Neboli
Reportáže Václava Dolejšího, který sleduje zblízka, jak politici vábí voliče. Zkušený politický reportér a komentátor natáčí videa co nejblíže politikům a ukazuje je v situacích mimo parlament nebo oficiální tiskové konference. V režii Jana Strejcovského, s originální reportážní kamerou Patrika Balónka a výjimečným střihem Alana Sýse Dolejší zaznamenal například typický záchvat sebestředného řeporyjského starosty Pavla Novotného, aukci obrazů Jaroslava Faltýnka, klid Karla Schwarzenberga uprostřed pandemie nebo rozhodování Miloše Vystrčila, zda letět na Tchaj-wan.
osobní program

Neboli

Jan Strejcovský
Česká republika / 2020 / 80 min.
sekce: Reality TV
The British Tribe Next Door Ep.1
Pořad je prezentován jako sociální experiment – britské rodiny se přenesou do zcela neznámého a odlišného prostředí, jímž je vesnice v Namibii, ovšem v této vesnici jsou pro ně postaveny repliky jejich britských domů. A tak jsou sice v domácím prostředí, ale sotva otevřou vstupní dveře, ocitají se mezi polokočovnými Himby. (60 minut)
osobní program

The British Tribe Next Door Ep.1

Velká Británie / 2019 / 50 min.
sekce: Reality TV
The Great British Urine Test
Den co den splachujeme miliony litrů moči. Ale víte, že moč vám může pomoci uchovat si zdraví? A že včas vysílá varování před vznikem chronických chorob? V tomto pořadu dva experti testují vzorky moči ze všech vrstev britské společnosti a docházejí k překvapivým výsledkům. Podle nich je test moči něco jako detektor lži – přesně odhalí, jak se člověk stravuje, jaké má zlozvyky, co se týče péče o jeho zdraví, a podobně. (90 minut)
osobní program

The Great British Urine Test

Velká Británie / 2020 / 67 min.
sekce: Reality TV
Too Shy to Date
Lidem, kteří mají velké problémy se seznamováním, protože jsou příliš stydliví, nabízí tato televizní show unikátní šanci, jak stydlivost překonat – první fáze seznamování totiž probíhá virtuálně a využívá možností, které virtuální realita v současnosti nabízí. Teprve později se kandidáti setkají tváří v tvář.
osobní program

Too Shy to Date

Dánsko / 2019 / 30 min.
sekce: Reality TV
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt