26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Reality TV

Reality TV otevírá oči diváků novými televizními formáty a v nejširším světovém záběru představuje aktuální podoby zkřížených žánrů, jako jsou dokudrama, docusoap, reality show nebo mockument.

výpis filmů

noimage
Dvě belgické moderátorky Karen Damen a Ruth Beeckmans si otevřely dočasnou seznamovací agenturu. Jejich cílem nebylo využít současného zvýšeného zájmu singles o zprostředkování kontaktů s potenciálními partnery, ale služba zaměřená zcela jinak. Rozhodly se pomoci najít partnery těm nezadaným mladým lidem, kteří trpí mentálním postižením nebo poruchou. 
osobní program

Projekt Amor

Belgie / 2020
sekce: Reality TV
noimage
Pořad, který můžeme zařadit do kategorie living history, není soutěží ve stylu, kdo vydrží do konce, ale zachycuje život osmi odborníků, kteří se rozhodli přijmout výzvu a měsíc žít v divočině způsobem, jakým žili lidé v době kamenné. Jejich úkolem bylo vytvořit vlastní kmen, vybudovat si útočiště, vyrobit primitivní nástroje a živit se tím, co byli schopni v přírodě najít anebo ulovit. Jsou současníci, kteří se navíc dobou kamennou zabývají profesně, schopni přežít v podmínkách, v nichž žili naši předkové před deseti tisíci lety?
osobní program

Přežít dobu kamennou

Velká Británie / 2020 / 46 min.
sekce: Reality TV
Sólomámy
V Česku je přes 195 tisíc domácností, kde děti žijí jen s jedním z rodičů. V téměř většině případů neúplných rodin je právě matka ta, která řeší bydlení, práci, peníze nebo výchovu dětí. Sólomámy je televizní dokumentární film, který ukazuje společenskou problematiku samoživitelství. Hlavními postavami filmu jsou tři samoživitelky Alena, Míša a Lucie. Ty se v průběhu natáčení ocitají v těžkých životních situacích, které musí řešit. Míša se musí vystěhovat z bytu, protože nemá na nájem, a neví, kam půjde se svým synem žít; Alena musí vzít druhou práci, aby uživila své tři dcery, a snaží se skloubit pracovní a rodinný život; Lucie, jež je relativně finančně zabezpečená a spokojená se svým singlovstvím, si začíná uvědomovat, že možná i jí chybí partnerský život.
osobní program

Sólomámy

Erika Hníková
Česká republika / 2021 / 53 min.
sekce: Reality TV
Světová premiéra
noimage
Osm talentovaných klenotníků amatérů podstupuje v tomto pořadu výjimečnou zkoušku. Týden co týden dostávají dvě zadání, která plní ve speciální dílně v birminghamské čtvrti, proslulé svými klenotnickými obchody. Prvním úkolem je výroba šperku podle vlastní fantazie, druhým naplnění zadání od náročného zákazníka. Jen ti nejschopnější ovšem dojdou až do finále.
osobní program

Všechno, co se třpytí

Velká Británie / 2021 / 58 min.
sekce: Reality TV
Výměna manželek
Výměna manželek běží na obrazovkách už 16 let a za tu dobu si našla své příznivce i odpůrce. Za celou dobu realizace se točilo už ve více než 350 rodinách po celé republice i v cizině. Reality show funguje na principu zvědavosti; diváky zajímá, co je skryté a běžně neviditelné. Samozřejmě mohou také srovnávat svůj způsob života se životem jednotlivých účastníků. Původní charakteristika pořadu jako „zajímavých příběhů plných emočních chvil českých hospodyněk, které si na deset dní vymění domovy“ už ale tak docela neplatí, protože se několikrát v poslední době show zúčastnili lesbické i gay páry. Takový je ostatně i VIP díl, který publikum uvidí na MFDF Ji.hlava.
osobní program

Výměna manželek

Jana Rezková ml., Petra Všelichová
Česká republika / 2020 / 65 min.
sekce: Reality TV
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy