28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
2Plné hnízdo v Libereckém kraji
2Plné hnízdo v Libereckém kraji
2Plné hnízdo v Libereckém kraji
2Plné hnízdo v Libereckém kraji

2Plné hnízdo v Libereckém kraji

režie: Linda Kallistová Jablonská
originální název: 2Plné hnízdo v Libereckém kraji
země: Česká republika
rok: 2023
délka filmu: 26 min.

synopse

Druhá série projektu o pěstounství a rodičovství se mnohem víc ponořila do temnějších zákoutí rodinného života. Tato epizoda sleduje rodinu Bucharových, kteří se v pěstounství přímo našli. Co ale rodiče napadá ve chvíli, když těžce onemocní jejich biologický potomek? Nemají pocit, že vzít si děti nebiologické, nemusel být až tak dobrý nápad? A jak se postavit k tomu, že i retardovaným či jinak hednikepovaným dětem se jednou začnou zapalovat lýtka a budou hledat lásku, a chtít sex?

„Plné hnízdo představuje osvětu v nejlepším smyslu toho slova, tedy právě to, co patří mezi hlavní úlohy veřejnoprávní televize. Nejde o observaci, časosběrné pozorování různých pěstounských rodin, nýbrž plnohodnotný „manuál“, který se snaží téma osvojování a výchovy dětí ukázat ze všech stran. Česká televize ho příznačně natočila ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a s kraji České republiky.“
Citát z časopisu Reflex.

biografie

Linda Kallistová Jablonská se narodila 1979 v Praze. Studium na pražskéFAMU zakončila dokumentárním filmem Kupředu levá, kupředu pravá, který na MFDF Ji.hlava 2008 získal cenu diváků. Pracuje především pro ČT jako režisérka dokumentárních filmů a publicistických cyklů. Natočila mj. filmy Vítejte v KLDR a Horko v Česku, dokumentární film o debatě, která se vede v ČR na téma globálních klimatických změn. Na MFDF Ji.hlava uspěl i krátkometrážní dokument Pozemšťané, koho budete volit?, který pod jejím vedením natočili lidé s mentálním postižením.

více o filmu

režie: Linda Kallistová Jablonská
producent: Jiřina Budíková
kamera: Šimon Havel
střih: Hedvika Hansalová
zvuk: Vojtěch Knot, Petr Šoltys
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms