27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Zkouška sirén

Kontakt s aktuálním světovým hudebním dokumentem a experimentem. Co z dnešní záplavy hudby skutečně funguje? Existuje ještě dnes umění zvuku (a umění naslouchat!), které má sílu mytických Sirén?

výpis filmů

Hudba pro černé holuby
Film klade existenciální otázky vlivným jazzovým hráčům, jako jsou Bill Frisell, Lee Konitz, Midori Takada. Co znamená hrát hudbu a co znamená naslouchat? Jaké to je, strávit celý život snahou vyjádřit něco prostřednictvím zvuků? Postavy se probouzejí, zkoušejí, nahrávají, hrají a mluví o hudbě. Poslouchají. Vytvářejí prostor pro setkání s něčím větším, než jsou oni sami. Posledních 14 let sledovali filmaři dánského autora a kytaristu Jakoba Bro a jeho setkání s velkými, excentrickými osobnostmi napříč generacemi a národnostmi. Na některé otázky nakonec poeticky a vitálně odpovídá sama hudba.
osobní program

Hudba pro černé holuby

Andreas Koefoed, Jørgen Leth
Dánsko / 2022 / 90 min.
sekce: Zkouška sirén
Česká premiéra
Láska, západní marky a smrt
Mezi roky 1955 až 1973 existoval v Západním Německu pracovní program, v němž byli dočasně najímáni pracovníci z jižní a východní Evropy. Mezi nejpočetnější skupinu z nich patřili Turci. Fyzicky náročná práce za často nuzných podmínek, rasistické a xenofobní prostředí a stesk po domově dal vzniknout specifické hudební scéně, kdy náměty písní plynou ze života nájemných migrantů-pracovníků. Film mapuje dějiny a hudbu této subkultury na pozadí politického dění – od folkových balad po rockové protest-songy.„Povolali pracovníky, dorazily však lidské bytosti, povolali pracovníky, dorazily však lidské bytosti. Potřebovali naši práci, pracovní sílu, která obstará montážní linku, my lidé jsme nebyli zajímaví, proto jsme pro vás zůstali neznámí.“
osobní program

Láska, západní marky a smrt

Cem Kaya
Německo / 2022 / 98 min.
sekce: Zkouška sirén
Česká premiéra
Růže. Filmový kabaret
Dokument ve stylu cinéma vérité sleduje Dakh Daughters – kabaretní soubor, sedm hereček operujících v rámci kyjevského experimentálního divadla Dakh. Videodeník trvá téměř pět let a sleduje Dakh Daughters od první populární písně „Rozy / Donbas“, napsané dlouho předtím, než se region Donbas stal válkou zničenou zónou takzvaného Ruského jara. Jak být umělcem v extrémních podmínkách, v čase bolesti a ztráty? Stává se během války přirozenou sebeobranou tvorba, ve smyslu umění i mateřství? Film byl dokončen před vpádem Ruska na Ukrajinu, přesto jeho ženský pohled silně komentuje i dnešní situaci.
osobní program

Růže. Filmový kabaret

Irena Stetsenko
Ukrajina / 2021 / 77 min.
sekce: Zkouška sirén
Česká premiéra
Světlo
Karlheinz Stockhausen byl německý avantgardní komponista, průkopník elektronické hudby, vizionář, megaloman a autor zdánlivě nerealizovatelného projektu. V roce 1977 začal připravovat operní cyklus Licht. Zahrnoval sedm oper, stovky umělců*kyň a čtyři vrtulníky. Dokončil jej o 26 let později, pár let před svou smrtí. K inscenaci celého 29 hodin dlouhého představení za skladatelova života nedošlo. Teprve v roce 2019 se této výzvy chopila Nizozemská národní opera. Film je současně dobrodružnou kronikou vzniku jedné z nejvelkorysejších hudebních produkcí historie i intimním portrétem samotného Stockhausena.„Jako umělkyně jsem se do jeho hudby ponořila hlouběji, než tomu bylo před natáčením. Ne vždy se mi sice jeho tvorba zamlouvala, nicméně člověk vycítí, že se za ní skrývá obrovský duch.“ (Oeke Hoogendijk)---Zdroj citátu: https://businessdoceurope.com/cphdox-interview-licht-stockhausens-legacy-by-oeke-hoegendijk/
osobní program

Světlo

Oeke Hoogendijk
Nizozemsko / 2022 / 120 min.
sekce: Zkouška sirén
Česká premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy