02.03.2021 Ozvěny 24. MFDF Ji.hlava začínají příští týden. Zahájí je snímek Rentgen rodiny íránské režisérky Firouzeh Khosrovani, který dosud čeští diváci neměli možnost vidět. „Jarní Ozvěny jsou příležitostí strávit čas s nejlepšími českými i zahraničními dokumentárními filmy. Kromě výběru z loňské Ji.hlavy jsme chtěli nabídnout i něco navíc – například právě Rentgen rodiny, oceněný snímek amsterdamského festivalu IDFA,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Ji.hlavské Ozvěny začínají ve čtvrtek 11. března a potrvají dva týdny.
Program Ozvěn dokumentární Ji.hlavy zveřejněn! Více než čtyřicet nejzajímavějších snímků loňského ročníku festivalu bude možné zhlédnout online od příštího čtvrtka. Ji.hlavské dokumentární jaro slavnostně zahájí snímek Rentgen rodiny, ve kterém teheránská režisérka Firouzeh Khosrovani přibližuje, skrze příběh vlastní rodiny, rozdělení íránské společnosti. Matka byla oddaná muslimka, otec liberální lékař. Režisérka, která o svém pátém filmu mluví jako o „životním projektu“, zachycuje, jak se její matka v šedesátých letech minulého století provdala v Teheránu za fotografii muže, za kterým pak odjela do Švýcarska, kde studoval. „Je to absurdní, že ženich nebyl na své vlastní svatbě,“ říká Khosrovani. „Moje matka šla žít s cizincem do Švýcarska, kde se ale cítila nevhodně, tak se později stala velmi oddanou náboženskou osobou,“ uvedla Khosrovani pro americký týdeník Variety. Po filmu proběhne diskuse s režisérkou.
Černobyl i Luisiana
A na co dál se diváci mohou těšit? Z českých filmů například na Pripyat Piano Elišky Cílkové, kde režisérka pojednává černobylskou tragédii v šestaosmdesátém roce. Nebo na snímek Jsme epicentry zemětřesení Tomáše Hlaváčka, který přibližuje enviromentální žal mladé generace. Ozvěny připomenou také film Jak Bůh hledal Karla režisérské dvojice Vít Klusák a Filip Remunda o vztahu (nejen) Poláků v bohu a také nejlepší český dokument loňské Ji.hlavy: Novou šichtu režiséra Jindřicha Andrše. Slovenská režisérka Viera Čákanyová uvede svůj film Bílá na bílé natočený na Antarktidě.
Chybět nebudou ani dva snímky italského režiséra Roberta Minerviniho, který dlouhodobě žije v USA a zkoumá okraj americké společnosti. Ve snímku Druhá strana zachycuje chudé obyvatele Louisiany: odhaluje, že jejich rasismus a militarismus pramení z nelehké životní reality. „Odchýlit se od reality znamená přijmout zodpovědnost a věřím, že to je to, co dělá mou práci hlubší a smysluplnou,“ říká režisér, který je známý stíráním hranic mezi realitou a fikcí. Všudypřítomné téma koronaviru přinese Coronation čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje. Snímek přináší tajně natočené nahrávky z uzavřeného Wu-chanu. „Jsem velmi pesimistický ohledně toho, co nás toto všechno naučí. Myslím, že se věci vrátí do normálu, lidé si prostě sundají roušky a vyhodí je do odpadkového koše,“ říká Aj Wej-wej. Americká filmařka Maria Finitzo pak ve filmu Dilema touhy otevírá téma ženské rozkoše a snaží se demytizovat ustálené vnímání ženské sexuality.
V programu nebudou chybět ani filmové experimenty. Diváci se tak mohou těšit na to nejlepší z českého i světového experimentu – například na tvorbu Zbyňka Baladrána, Ley Petříkové, Guliho Silbersteina, Pétera Lichtera a dalších.
„Když jsme plánovali jarní Ozvěny, vypadalo to, že možná několik filmů uvedeme i v kinech, což bychom velmi rádi udělali. Ale nakonec se situace obrátila a teď je Česko ještě pod přísnějšími protiepidemickými opatřeními než na podzim. Věříme, že náš filmový výběr pomůže lidem zpříjemnit tento nelehký čas,“ říká Hovorka. „Podpora Národního ústavu duševního zdraví při zakoupení jarní akreditace dává teď o to větší smysl. Všem za tuto podporu předem děkujeme,“ uzavírá.
Sedm dílů podcastu, sedm hostů Inspiračního fóra
Souběžně s Ozvěnami spustí Ji.hlava také další sérii podcastu Screenshot Inspiračního fóra. V každém dílu druhé série politoložka a autorka podcastu Kateřina Smejkalová spolu s divadelníkem a režisérem Ondřejem Cihlářem provedou posluchače myšlenkami a obory sedmi výjimečných hostů. Hned v prvním díle se budou zabývat tím, jak nastavit hranice algoritmů, které skrze digitální svět denně ovlivňují naše rozhodnutí. V dalších dílech se budou ptát například na to, jak se Afrika adaptuje na klimatickou změnu, jak by se v budoucnosti mohl proměnit náš jídelníček nebo jak se žije ženám v Polsku. Nové díly a speciály (přinášející jako bonus diskuse v původním znění) budou vycházet každou středu na webu www.inspiracniforum.cz/podcasty a v podcastových aplikacích Apple Podcast, Google Podcast a Spotify. Trailer Screenshotu je možné zhlédnout už nyní: www.ji-hlava.cz/inspiracni-forum/zacina-druha-rada-screenshotu.
Ozvěny 24. MFDF Ji.hlava proběhnou online 11.–25. března na www.ji-hlava.cz. Všechny filmy budou na webových stránkách festivalu zveřejněné 11. března v poledne a budou přístupné do poledne 25. března. Sledovat snímky bude možné pouze na území ČR.
Cena jarní akreditace je 150 Kč, cena celoroční akreditace (jarní ozvěny + podzimní jubilejní ročník festivalu) je 450 Kč. Podobně jako v minulém roce i nyní je možné za akreditaci zaplatit více a podpořit tak Národní ústav duševního zdraví.
25. MFDF Ji.hlava proběhne 26. –31. října 2021.
18.02.2021 MFDF Ji.hlava letos zahájí dokumentární sezónu už na jaře. Ozvěny 24. Ji.hlavy, které proběhnou online 11.–25. března, nabídnou čtyři desítky nejzajímavějších snímků loňského ročníku, i pár filmových novinek navíc. „Pro diváky jsme přichystali české i zahraniční dokumenty a experimenty, snímky oceněné porotami, divácky nejatraktivnější filmy i zástupce unikátních festivalových retrospektiv,“ přibližuje program ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka.
„Filmový svět se kvůli pandemii do značné míry zastavil. Kina jsou zavřená, producenti odsouvají uvedení svých filmů, mnohé festivaly přesouvají termíny konání i o několik měsíců. Proto přicházíme s jarními ozvěnami. Abychom divákům i filmařům opět umožnili se potkat,“ vysvětluje záměr online ozvěn Hovorka.
Na jaké snímky se diváci mohou těšit? Třeba na nejlepší český dokument loňské Ji.hlavy: Novou šichtu režiséra Jindřicha Andrše, která před pár dny získala také cenu Objev roku českých filmových kritiků. „Film vznikal téměř čtyři roky,“ říká režisér. „Tomášovi zavřeli důl, na kterém celý život pracoval, takže se musel rozhodnout, co bude dělat dál.“ Na programu bude také vítěz hlavní festivalové soutěže, film Bílá na bílé slovenské režisérky Viery Čákanyové natočený během jejího pobytu na Antarktidě, úspěšný snímek ze současné Kuby s názvem Epicentro od rakouského režiséra Huberta Saupera nebo průřez českými a zahraničními experimentálními filmy.
Další informace naleznete v tiskové zprávě níže.
10.11.2020 Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky. Festivalový program uvedl 310 filmů a více než 80 diskusí. Akreditovaných návštěvníků, hostů a novinářů bylo 5933. Celkový počet zhlédnutí festivalových filmů přesáhl 56 tisíc.
„Za předpokladu, že jen třetina těchto zhlédnutí proběhla ve dvou, blížíme se hranici 75 tisíc diváků. Skutečnost však může být ještě mnohem vyšší,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Festivalový web zaznamenal po dobu konání více než 1 300 000 zobrazení. Ji.hlava online nabídla 6 celodenních streamů z ji.hlavského Majáku a 20 živých diskusí Inspiračního fóra. Online festival proběhl ve spolupráci s portálem DAFilms.cz, který Ji.hlava založila před patnácti lety.
„Fyzický festival jsme plánovali ještě tři týdny před jeho zahájením. Až zavření českých kin nás definitivně odkázalo do online prostředí. Máme velkou radost, že se nám podařilo využít předností, které internet nabízí: mnoho našich ‚tradičních' návštěvníků nám psalo, že tolik filmů jako letos v Ji.hlavě ještě neviděli. Navíc jsme získali nové diváky. Těší nás, že se díky celodenním streamům podařilo zprostředkovat pocit pospolitosti a sdílení, který je pro Ji.hlavu typický,“ připomíná Marek Hovorka živé vysílání z ji.hlavského Majáku. „Zcela online proběhl i každoroční Industry program, který zaznamenal historicky největší zájem filmových profesionálů,“ dodává.
24. Ji.hlava v číslech
Letošní Ji.hlava vydala 5933 akreditací, což je o 10 procent více než loni. Nárůst zaznamenal jak prodej diváckých akreditací, který narostl o polovinu oproti loňsku, tak i akreditací pro filmové profesionály. Těch se letos zúčastnilo téměř 1461, což je o 20 procent více než v loňském roce. Novinářů se letos akreditovalo 271. Celková návštěvnost projekcí přesáhla 56 tisíc zhlédnutí. „Za předpokladu, že jen třetina těchto zhlédnutí proběhla ve dvou, blížíme se hranici 75 000 diváků. Skutečnost však může být ještě mnohem vyšší,“ říká Marek Hovorka. Živé vysílání festivalového kanálu YouTube, kde bylo možné sledovat studio Maják, program Inspiračního fóra a také Ji.hlavy dětem, mělo za dobu festivalu 46 tisíc zhlédnutí. Návštěvnost streamů festivalového Majáku na Facebooku pak činí 150 tisíc zhlédnutí. Diskuse Inspiračního fóra se na Facebooku dočkaly 128 tisíc zhlédnutí. Z 310 promítnutých filmů bylo 95 uvedeno ve světové, 14 v evropské a 30 v mezinárodní premiéře. Filmy soutěžily v devíti sekcích. Program nabídl přes 80 diskusí po filmových projekcích.
Další informace naleznete v tiskové zprávě níže.