28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
5 snílků a kůň
play
5 snílků a kůň
5 snílků a kůň
5 snílků a kůň

5 snílků a kůň

režie: Aren Malakyan, Vahagn Khachatryan
originální název: 5 Երազողները ու Չին
země: Arménie, Německo, Švýcarsko
rok: 2022
délka filmu: 82 min.

synopse

Poetický dokument ukazuje různé podoby Arménie prostřednictvím několika hrdinů a hrdinek, přičemž středobodem filmového vyprávění jsou jejich sny a tužby. Šedesátiletá operátorka výtahu v nemocnici sní o tom, že se dostane do vesmíru, muž z venkova hledá nevěstu a dvě mladé queer dívky chtějí žít svůj život navzdory homofobním náladám. Režisérská dvojice ke svým aktérům přistupuje s respektem a empatií a pohlíží na jejich životy a sny skrz kulturní zázemí Arménie. Celá země se tak stává pátým snílkem.

“Aren Malakyan a Vahagn Khachatryan vytvořili elegantní a mysteriózní celovečerní debut o složité a rozporuplné zemi, kde archaické tradice koexistují s generací mladých dospělých, kteří sní o revoluci.” (Muriel de Don)

---
Zdroj citátu:
https://cineuropa.org/en/newsdetail/424434/

biografie

Aren Malakyan (* 1991) pochází z Arménie, kde také studoval na Jerevanském státním institutu divadla a filmu. Jeho absolventský film Dívka na Měsíci (2015) byl oceněn na mnoha filmových festivalech a získal cenu arménského prezidenta za významný kulturní počin. Arménský režisér a producent Vahagn Khachatryan (* 1991) studoval film v Číně, Portugalsku, Maďarsku a Belgii. Natočil několik krátkých filmů, které uvedl na filmových festivalech po celém světě. 5 snílků a kůň je jeho celovečerním debutem.

více o filmu

režie: Aren Malakyan, Vahagn Khachatryan
producent: Vahagn Khachatryan, Eva Blondiau
scénář: Vahagn Khachatryan, Aren Malakyan
střih: Federico Delpero Bejar
zvuk: Jonathan Darch
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms