28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
+-90
play
+-90
+-90
+-90
+-90

+-90

režie: Marek Kuboš
originální název: +-90
země: Slovensko
rok: 2022
délka filmu: 90 min.

synopse

V částečně autobiografickém dokumentu mapuje režisér historii tzv. Generace 90, skupiny slovenských filmařů, kteří studovali v 90. letech. Kuboš se svými souputníky a souputnicemi, k nimž patří Jaroslav Vojtek, Peter Kerekes nebo Zuzana Piussi, vede rozhovory, které prostřihává s jejich tvorbou, a zároveň obojí vsazuje do širší kulturně-politické historie. Filmem prosvítá hravost a zároveň respekt k dokumentárnímu filmu jako takovému.

„Generacia 90 je teraz ta dominantna, myslím, že ona spoluurčuje tvár slovenskej kinematografie celej, aj tvár dokumentarismu. Já si neviem představit vetší zlom, skok do vody. Také niečo se historicky nestává často.“ — Pavel Branko

biografie

Marek Kuboš (* 1970) je absolventem VŠMU v Bratislavě, kde studoval se skupinou slovenských režisérů dnes nazývaných Generace 90. Kubošovy dokumenty se vyznačují tematickou rozmanitostí a společenskou angažovaností. Mezi jeho snímky patří Cesta fotografa (1993), Hlas 98 (1999), Taká malá propaganda (2001) či Poslední autoportrét (2018).

více o filmu

režie: Marek Kuboš
producent: Marek Kuboš
kamera: Marek Kuboš
střih: Peter Harum, Marek Kuboš
hudba: Ján Boleslav Kladivo
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms