28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Antropocén: Epocha člověka
play
Antropocén: Epocha člověka
Antropocén: Epocha člověka
Antropocén: Epocha člověka
Antropocén: Epocha člověka

Antropocén: Epocha člověka

režie: Nicholas de Pencier, Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky
originální název: Anthropocene: The Human Epoch
země: Kanada
rok: 2018
délka filmu: 87 min.

synopse

Následkem lidského počínání se planeta Země ocitá na hranici, kterou vědci označují jako šesté masové vymírání druhů. Tento alarmující fakt společně se současnou filozofií autorů, jako je například Timothy Morton, který volá po tom, aby člověk radikálně přehodnotil svůj vztah k přírodě, vyburcoval trojici dokumentaristů k práci na filmu, který se zásadně liší od filmů ukazujících krásy krajin a zvířat tím, že ukazuje vše, co tuto krásu ničí. Sugestivní obrazy z těžbou a průmyslem nejpostiženějších míst světa přinášejí důkazy lidské krátkozrakosti, aby společně s informačním a přemítavým voice-overem apelovaly na obrat v poslední chvíli.

„Někdy člověk musí až do nebe, aby dané místo zachytil, jenže když nahoře zůstanete celou dobu, vzdálíte se od toho, co má smysl.“ E. Burtynsky, J. Baichwal, N. de Pencier

biografie

Renomovaný fotograf Edward Burtynsky (1955) a dokumentaristé Jennifer Baichwal (1965) a Nicolas de Pencier tvoří autorskou trojici od roku 2006 a prvního společného snímku Manufactured Landscapes (2007), který byl také promítán na jihlavském festivalu. Ten společně s filmy Watermark (2014) a Antropocén: Epocha člověka tvoří trilogii věnovanou důsledkům fatálního vlivu člověka na přírodu.

více o filmu

režie: Nicholas de Pencier, Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky
producent: Nicholas de Pencier
scénář: Jennifer Baichwal
střih: Roland Schlimme
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms