28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
ČERNÍ ČEŠI
play
ČERNÍ ČEŠI
ČERNÍ ČEŠI
ČERNÍ ČEŠI
ČERNÍ ČEŠI
ČERNÍ ČEŠI
ČERNÍ ČEŠI

ČERNÍ ČEŠI

režie: Martin Müller
originální název: ČERNÍ ČEŠI
země: Česká republika
rok: 2022
délka filmu: 65 min.

synopse

V 80. letech minulého století byly desítky namibijských dětí vychovány v socialistickém Československu. Speciální vzdělávací program měl za cíl vychovat z dětí novou generaci politicky uvědomělé elity. Tento experiment ale skončil začátkem 90. let v důsledku zásadních politických změn v obou zemích. Děti byly bez ukončeného základního vzdělání a bez jakékoliv jazykové a psychologické přípravy nuceně přesídleny do Namibie, kde se nedokázaly kulturně adaptovat. Dokumentaristé pátrali po stopách dnes již dospělých namibijských dětí a sledovali jejich osudy jak v Namibii, tak v České republice po dobu tří let.

“Nikdo nemá právo brát dětem jejich dětství a mrzačit jejich sny. Je jedno v jaké době, zemi, kultuře nebo ideologii se tak děje – prostě je to zločin.”

biografie

Martin Müller je vedoucím Audiovizuální produkce Univerzity Palackého v Olomouci. Vystudoval film a divadlo na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pracoval v ČT jako dramaturg, později přešel do Studia Velehrad Olomouc. Debutoval celovečerním snímkem Hranice stínu (1996), je autorem řady sociálních reklam a TV dokumentů.

více o filmu

režie: Martin Müller
producent: Daniel Kunz, Lenka Poláková
scénář: Kateřina Mildnerová
kamera: Radim Kaller, Dan Tyrlík
střih: Tomáš Doruška
zvuk: Karel Vaněk
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms