28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Chladný svět
Chladný svět
Chladný svět

Chladný svět

režie: Shirley Clarke
originální název: The Cool World
země: Spojené státy
rok: 1963
délka filmu: 120 min.

synopse

Adaptace stejnojmenné knihy Warrena Millera přenáší diváka do drsného světa newyorského Harlemu. Hlavní hrdina filmu, náctiletý Afroameričan Duke, se snaží zvýšit své společenské postavení koupí pistole, která mu pomůže stát se vůdcem gangu Royal Pythons. Polodokumentární styl filmu ukazuje realitu černošského ghetta a pouličního násilí, drogové závislosti i prostituce, zatímco dějem filmu provází autentičtí neherci i skuteční členové gangů. Temný snímek představuje sociálně-kritickou sondu do každodenní reality obyvatel ghetta i archetypální příběh o touze po úspěchu navzdory překážkám osudu.

„Celé roky jsem se cítila jako outsider, a tak mi byly problémy menšin blízké. Přišlo mi, že je důležitější být podělaný feťák, který cítí odcizení, než přiznat, že to odcizení cítím i já jako žena, která má pocit, že do světa, do něhož chce zoufale patřit, vlastně nepatří.“ — Shirley Clarke

biografie

Shirley Clarke (1919–1997) byla americká filmová režisérka a univerzitní pedagožka, původně tanečnice a choreografka. V 50. letech se věnovala krátkometrážním snímkům, později natáčela i dokumentární a celovečerní filmy. Byla činná v ženském hnutí a její tvorba bývá často řazena k proudu New American Cinema.

více o filmu

režie: Shirley Clarke
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms