26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Chybějící
Chybějící
Chybějící

Chybějící

režie: Farahnaz Sharifi
originální název: Nā-padid
země: Írán
rok: 2017
délka filmu: 60 min.

synopse

Jakmile některé osoby, předměty či vzpomínky začneme považovat za vlastní, vystavujeme se hrozbě, že je ztratíme. Když potom ke ztrátě dojde, obraz zmizelých v nás samých nemizí, naopak se stává ještě intenzivnějším. Dokument inspirovaný příběhy pohřešovaných osob v íránských novinách pátrá po lidech, kteří se z různých důvodů ztratili, avšak jejich stopa stále rezonuje. Široké spektrum archivních materiálů nabízí rozmanité odpovědi na otázku, jak nepřítomné může zůstat přítomným, živé obrazy truchlících blízkých pak působí jako apel vůči všem, kteří by tuto bolestnou ambivalenci chtěli zlehčovat.

„Někdy by to mohlo být tak snadné. Prostě odejdete z domova a zapomenete se vrátit. Nebo se nechcete vrátit. Nebo nemůžete..." F. Šarífíová

biografie

Farahnaz Šarífíová (1977) patří mezi nejúspěšnější současné íránské dokumentaristy. Na MFDF Ji.hlava se její filmy objevily již dvakrát: v roce 2012 byly uvedeny Bahmanovy revoluční vzpomínky (2012) a o rok později kolektivní dílo sedmi íránských režisérek Povolání: dokumentaristka (2013). Zejména s prvním jmenovaným snímkem spojuje Chybějící ústřední motiv prolínání osobní a historické paměti.

více o filmu

režie: Farahnaz Sharifi
producent: Ehsan Rasoulof
kamera: Mohammadreza Jahanpanah
střih: Farahnaz Sharifi
hudba: Farshad Fozouni
zvuk: Mehrshad Malakouti
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy