28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Čiary
play
Čiary
Čiary
Čiary
Čiary

Čiary

režie: Barbora Sliepková
originální název: Čiary
země: Slovensko
rok: 2021
délka filmu: 80 min.

synopse

Černobílý snímek osciluje mezi intimními portréty zdánlivě náhodných protagonistů a společenskokritickou výpovědí o vlivu urbanistické transformace na osobní i komunitní život. Až neorealisticky stylizované záběry ukazují každodenní ruch současné Bratislavy, jejíž obyvatelé se musí kromě vlastních strastí vyrovnávat s neustálým šramotem městské výstavby, kolabující dopravou i rostoucími cenami bytů. Osobité obrazové kompozice a neurotická orchestrální hudba spoluvytvářejí audiovizuální báseň o realitě moderního městského života, v níž lze i malování čar na silnici vnímat jako filozofickou úvahu.

„Byť sám doma je stále ještě veľký luxus. Ale byť sám vo svetě, to je neznesiteľné. Keď si často sám, tak si v konečnom dôsledku povieš ‚asi to tak má byť‘.“ (Barbora Sliepková)

 

Q&A s Barborou Sliepkovou:

biografie

Barbora Sliepková (1993) vystudovala dokumentární režii na VŠMU v Bratislavě. Pro dokumentární cyklus Biele vrany (2018) režírovala díl Xenofóbia a pro sérii portrétů slovenských architektů Ikony (2020) připravila díl o Viere Meckové. Za film Čiary získala ocenění v kategorii Eastern Promises na KVIFF.

více o filmu

režie: Barbora Sliepková
producent: Barbara Janišová Feglová
scénář: Barbora Sliepková
střih: Máté Csuport
hudba: Jonatán Pastirčák
zvuk: Michal Horváth
koproducent: Soňa Horváthová, Nazarij Kľujev
výkonný producent: Nicole Brlej
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms