28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Dobré časy, nádherné časy
Dobré časy, nádherné časy
Dobré časy, nádherné časy
Dobré časy, nádherné časy

Dobré časy, nádherné časy

režie: Lionel Rogosin
originální název: Good Times, Wonderful Times
země: Spojené státy
rok: 1965
délka filmu: 70 min.

synopse

Takřka dvacet let po konci války se v Londýně na typickém koktejlovém večírku sejde reprezentativní vzorek blahobytných převážně mladých lidí. Za rytmu rocku se občas v hovorech mihnou témata související s válkou, jako je jaderná katastrofa, život v armádě nebo zabíjení nepřítele. Zatímco small talk pádí nerušeně dál, režisér tyto momenty vnímá jako signály pro vizualizaci děsivě konkrétních obrazů ilustrujících povrchně vnímaný předmět řeči. Do filmu vstřihává unikátní dobové záběry, které sám Rogosin dohledal převážně ve filmových archivech v Anglii, Japonsku, Maďarsku nebo v Polsku.

„Rogosin, vyzbrojen doporučujícím dopisem Bertranda Russella, vyráží se svým štábem na několik let trvající pouť po západní Evropě, sovětském bloku a sousedních asijských zemích, aby zde získal různorodé zpravodajské, vojenské a válečné filmové materiály z různých (často rozhodně nikoli vstřícných) státních archivů, které klade do kontrastu s vlastními inscenovanými polodokumentárními záběry z exkluzivního banketu.“

---
Zdroj citátu: https://uniondocs.org/event/2016-01-28-good-times-wonderful-times/

biografie

Lionel Rogosin (1924–2000) byl americký nezávislý dokumentarista, pro kterého se filmová tvorba stala součástí šířeji pojímaného politického aktivismu. V New Yorku provozoval kino Bleecker Street Cinema, byl zakladatelem a spolu třeba s Jonasem Mekasem jedním z členů hnutí New American Cinema.

více o filmu

režie: Lionel Rogosin
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms