Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Dokument o  Milanu Kunderovi
Dokument o  Milanu Kunderovi
Dokument o  Milanu Kunderovi
Dokument o  Milanu Kunderovi
Dokument o  Milanu Kunderovi

Dokument o  Milanu Kunderovi

režie: Miloslav Šmídmajer
originální název: Dokument o  Milanu Kunderovi
země: Česká republika
délka filmu: 90 min.

synopse

Dokument představuje všechna zásadní díla Milana Kundery a jejich témata. Západ nic netuší o raných verších a divadelních hrách. V České republice zase donedávna nevyšel žádný z jeho francouzsky psaných románů. Kundera je navíc obestřen řadou mýtů. Proč od roku 1985 odmítá poskytovat interview, vystupovat v médiích, straní se veřejného života, dokonce se říká, že se stýká s velmi málo přáteli? Tyto mýty z něho dělají podivína a dokument je postupně potvrdí, nebo vyvrátí a zdůrazní Kunderův pohled na tvorbu. Film je rámován „příběhem studenta“, který si vezme do hlavy, že se pokusí získat rozhovor s Milanem Kunderou, a postupně se seznámí s jeho texty i názory, s jeho přáteli i spolupracovníky, aby nakonec pochopil, že to, co je podstatné a co zůstane, je dílo, nikoliv peripetie života.

Miloslav Šmídmajer

 

Prezentaci a diskusi k filmu můžete zhlédnout zde:

 

 

Živou diskusi s režisérem můžete vidět v neděli 1.11. ve 14:40 na našem Youtube a Facebook streamu.

biografie

Miloslav Šmídmajer debutoval dokumentem Drž se toho snu o Miloši Formanovi pro Československou televizi v r. 1990. Následovaly série portrétů - Tady vím, proč jsem (1991)o Jiřím Menzelovi, Povolání: kameraman o Miroslavu Ondříčkovi , Prostory Theodora Pištěka, Život je zebra o Lucii Bílé, Tři životy Vladimíra Pucholta nebo Návrat Saula Zaentze. Věnoval se také hudebním dokumentům, např. Saxofony na cestách, Pavarotti v Praze, Nazareth: Nekonečný rockový mejdan, Prvních sedm dní (o Janu Hammerovi) nebo i cestopisům – Za lidmi z ráje. K tématu Miloše Formana se vrátil ještě dvakrát v dokumentech Chuť slávy (1996) a Miloš Forman: Co tě nezabije… (2009). V současné době dokončuje dokument o Milanu Kunderovi a s Martinem Slunečkem dokument o Janu Werichovi.

více o filmu

režie: Miloslav Šmídmajer

další filmy v sekci

Bezmoc mocných
Zatímco se domnělý kritik kapitalismu Tomáš Sedláček sluní na ekonomickém fóru v Davosu, zakladatel spolku Šalamoun za nezávislou justici John Bok proklíná betonový bunkr českých miliardářů a Miloš Zeman vzývá očistné predátory. Bakalářský film o různých druzích přístupu k moci v polistopadové demokracii.

Bezmoc mocných

Jan Strejcovský
Česká republika / 2014 / 25 min.
sekce: Work in Progress
Česká premiéra
Expremiéři
Dvacet let od rozdělení Československa a vzniku České republiky, v období, kdy vrcholí společenská frustrace a dochází k nezvyklé polarizaci a extremizaci uvnitř našeho státu, roste potřeba mladých dokumentaristů hledat odpovědi na otázky týkající se tohoto současného stavu. Přes postavy našich hlavních politických představitelů – bývalých premiérů je nutné zkoumat příčiny a důsledky jejich působení na chod České republiky, klást nepříjemné otázky, hledat nové spojitosti a vytvořit tak komplexní portrét dvaceti let fungování novodobé demokracie u nás.EXPREMIÉŘI1. Petr Pithart – Jaroslav Kratochvíl2. Václav Klaus – Petra Nesvačilová3. Josef Tošovský – Viktor Portel4. Miloš Zeman – Robin Kvapil5. Vladimír Špidla – Martin Kohout6. Stanislav Gross – Jan Látal7. Jiří Paroubek – Bohdan Bláhovec8. Mirek Topolánek – Apolena Rychlíková9. Jan Fischer – Ivo Bystřičan

Expremiéři

Ivo Bystřičan, Apolena Rychlíková, Bohdan Bláhovec, Martin Kohout, Robin Kvapil, Viktor Portel, Petra Nesvačilová, Jaroslav Kratochvíl
Česká republika / 90 min.
sekce: Work in Progress
Kmeny
Dokumentární cyklus, jenž pod vedením Vladimira 518 mapuje současné městské subkultury. Nahlíží do podivuhodného světa lidí, kteří nechtějí splynout s davem. Rozhodli se naplňovat originální představu o způsobu života, kterou vzájemně sdílí v širších, od majority však často záměrně izolovaných a tedy i skrytých společenských celcích. Cílem cyklu je ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství fungují, jak se projevují, jak vypadají, v čem tkví jejich těžiště. Šestnáct subkultur zachycuje deset dokumentaristů.

Kmeny

Jan Zajíček, Jiří Volek, Štěpán Vodrážka, Jan Strejcovský, Janek Růžička, Petr Hátle, Daniela Gébová, Bohdan Bláhovec, Pavel Abrahám
Česká republika / 120 min.
sekce: Work in Progress
Uprchlická krize očima dokumentaristů
Lidé, kteří museli opustit své domovy a vydat se na strastiplnou cestu za lepším životem, naráží na žiletkový drát, policejní a úřední šikanu či xenofobii, ale setkávají se i s obětavostí a solidaritou dobrovolníků. Michal Pavlásek představí rozpracovaný materiál, který konfrontuje publikum s některými stereotypy o uprchlících. Robin Kvapil natáčel dobrovolníky, kteří na hranicích mezi Srbskem a Chorvatskem suplují selhávající státní instituce a humanitární organizace. Apolena Rychlíková se zabývá organizací zdola a působením efektivních komunit napříč republikou a přináší osobní výpovědi samotných uprchlíků. Ivo Bystřičan ukáže divákům první čerstvé záběry z iráckého Erbílu, kde se v improvizovaných uprchlických táborech usídlili křesťané vyhnaní takzvaným Islámským státem ze svých domovů a nyní čekají, zdali přijde dříve pomoc ze Západu či zkáza ze strany radikálních islamistů. Po uvedení ukázek budou jejich autoři diskutovat s diváky. Příští stanice: Pevnost EvropaRežie: Michal PavlásekKamera: Michal PavlásekProdukce: Petr Kubica, Česká televizeKolize – krize – solidarita aneb Efektivní komunityRežie, kamera, střih, produkce: Apolena RychlíkováI cesta může být cíl Režie, kamera, střih: Robin KvapilProdukce: Petr Kubica, Česká televizeTalafantův seznamRežie, kamera, střih: Ivo BystřičanKamera: Jakub Halousek

Uprchlická krize očima dokumentaristů

Ivo Bystřičan, Michal Pavlásek, Apolena Rychlíková, Robin Kvapil
120 min.
sekce: Work in Progress
Česká cesta
V řadě názorů a připomínek historických události, které film věnovaný kupónové privatizaci prezentuje prostřednictvím rozhovorů s historiky a tehdejšími účastníky, se jako ústřední ukazuje konflikt dravého kapitalistického uspořádání a sociálněji pojatých alternativ, který je v české politice dodnes živý. Právě pro důraz na tehdejší debatu o sociálních aspektech společnosti má tato reminiscence počátků českého kapitalismu aktuální vyznění. Strohou a věcnou metodou mluvících hlav snímek odhaluje, že těsně po revoluci byla značná část obyvatelstva pro nějakou formu socialismu, a pátrá po důvodech obratu ke kapitalistické orientaci. DETAIL:„A proto jsem libertarián, a proto jsem pro volnej trh, že prostě desetitisíce to musej zkusit, aby se to jednomu povedlo a je to v drtivý většině náhoda, když se mu to povede.“Student dokumentaristiky na FAMU dříve absolvoval obor sociologie na FF UK, přičemž tématem jeho diplomové práce byla právě kuponová privatizace. Na MFDF Ji.hlava byly uvedeny jeho studentské filmy JUDr. Michal Danišovič (2010) o příslušníkovi VB, který zodpovídal za policejní zásahy během sametové revoluce, a Neviditelná ruka trhu: Privatizace Barrandova (2012).

Česká cesta

Martin Kohout
Česká republika / 2014 / 45 min.
sekce: Work in Progress
Světová premiéra
Epidemie svobody
Autorský dokument Terezy Reichové se zabývá kontroverzní a složitou otázkou očkování malých dětí a jeho možných vedlejších účinků. Film je veden z velmi osobní perspektivy – režisérka má dceru a snaží se vytvořit si na celý problém jasný a dobře podložený názor. A to není právě jednoduché.

Epidemie svobody

Hynek Reich Štětka, Tereza Reichová
Česká republika / 2016 / 80 min.
sekce: Work in Progress
Na balkóně
Monika, Marie, Lenka. Jsou hovorné, zábavné, upřímné, naivní, svérázné. Jsou opravdu tak jiné? Statická observační kamera dává maximální prostor protagonistkám a jejich každodenním rozhovorům i mikrodramatům, která se odehrávají během léta na několika metrech balkónu žateckého sídliště.

Na balkóně

Eva Lammelová
Česká republika / 2016 / 27 min.
sekce: Work in Progress
Český žurnál: Český Alláh
Autorský dokument je polemikou o současném vlivu islámu na českou společnost. Režisérka nechává volný průběh názorové konfrontaci, přitom se pohybuje ve spektru dotazovaných od dobrovolnice pomáhající uprchlíkům až po zástupce radikálního českého hnutí proti islámu. Další sonda do mysli národa.

Český žurnál: Český Alláh

Zuzana Piussi
Česká republika / 2016 / 81 min.
sekce: Work in Progress
Nenávist
Mrazivá pohlednice z katastrofické dovolené, plná vyšinutých obrazů běžnosti, si pohrává s módní postinternetovou estetikou, která je však postavena do kontrastu s krutě aktuálním obsahem. Specifický esejistický tvar je podepřený youtubeovým a facebookovým found footage a textem experimentální divadelní hry.

Nenávist

Kristýna Bartošová
Česká republika / 2015 / 11 min.
sekce: Work in Progress
Světová premiéra
Milda
Dokumentární road movie o legendárním komunistickém tajemníkovi Milouši Jakešovi, s nímž v průběhu let 2014–2015 projíždíme republiku a navštěvujeme místa spjatá s jeho životem a kariérou. Se svou asketickou a skromnou povahou se dožívá vysokého věku a také jeho vizáž i rétorika zůstávají skoro stejné jako před lety. Jenom jeho život se po revoluci změnil. Film nabízí jiný pohled na Milouše Jakeše a zároveň je exkurzí do zákulisí někdejší vysoké politiky a jejích hráčů.

Milda

Pavel Křemen
Česká republika / 2016 / 90 min.
sekce: Work in Progress
Gottland (work in progress)
Na základě vybraných povídek z bestselleru Gottland polského autora Mariusze Szczygieła vznikne dokumentární minisérie a celovečerní dokumentární film, vytvořený šesti mladými dokumentaristy. Společným jmenovatelem je snaha o popsání současné české představy hrdinství ve světle různých velkých i malých historických událostí 20. století. Formálně různorodé povídky mapují příběhy známých i neznámých osobností a provázejí diváka skrze minulé století, přičemž se snaží najít odpověď na otázku, kdo je pro nás hrdina a proč.

Gottland (work in progress)

Klára Tasovská, Radovan Síbrt, Lukáš Kokeš, Rozálie Kohoutová, Petr Hátle, Viera Čákanyová
Česká republika / 90 min.
sekce: Work in Progress
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt