28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Feminismus WTF
play
Feminismus WTF
Feminismus WTF
Feminismus WTF
Feminismus WTF
Feminismus WTF
Feminismus WTF

Feminismus WTF

režie: Katharina Mückstein
originální název: Feminism WTF
země: Rakousko
rok: 2023
délka filmu: 96 min.

synopse

Přestože je feminismus považován za jedno z nejúspěšnějších společenských hnutí 20. století, ani v současnosti nepanuje shoda v tom, jaké pojetí feminismu je to správné. Celovečerní dokumentární debut Kathariny Mückstein se v tomto smyslu dá chápat jako hravá příručka feminismu pro začátečníky. Prostřednictvím barev, tanečních choreografií i série rozhovorů s inspirativními osobnostmi z nejrůznějších oblastí – od sociologie a psychologie přes biologii a historii až po samotný aktivismus – nás režisérka seznamuje se základními přístupy feministického hnutí a ptá se na fundamentální, avšak stále aktuální a palčivé otázky: Proč se stále obracíme k binárnímu chápání genderových rolí? Jaký je vztah genderu a kapitalismu? Proč nemůžeme být feministy a feministkami, aniž bychom zohlednili rasu? A čeho vlastně chceme feminismem dosáhnout?

„Mým největším osobním přáním pro rozvoj světa by bylo, abychom si uvědomili, že nejdůležitější lidskou hodnotou je ‚péče‘, tj. péče o sebe a o planetu. Patriarchální kapitalistická ideologie nás přivedla tam, kde jsme nyní. Zapomněli jsme se starat jeden o druhého, o nejslabší a nejzranitelnější a pečovat o své životní prostředí – a v důsledku toho jsme se vyvíjeli směrem, který znamená, že nemůžeme přežít. Feminismus a feministická odbornost jsou nezbytné k nalezení řešení hlavních problémů naší doby. Témata, jako je ekologie, sociální spravedlnost, zpochybnění kapitalismu jako nadřazeného systému, patriarchát a genderová spravedlnost, nelze posuzovat izolovaně; všechna jsou velmi úzce propojena.“ — Katharina Mückstein

Zdroj citátu: AUSTRIAN FILMS


Do češtiny je tlumočena první projekce filmu.

biografie

Rakouská scenáristka, režisérka a producentka Katharina Mückstein (1982) vystudovala filozofii, genderová studia a posléze také filmovou tvorbu pod vedením Michaela Hanekeho na Filmové akademii ve Vídni. Kromě režie oceňovaných hraných snímků Riskantní shledání (2013) či L’Animale (2018) se jakožto dramaturgyně, producentka a scenáristka podílela na vzniku několika dokumentárních filmů, mj. Dřevo Země Maso (2016) či Zvířata a jiní lidé (2017).

více o filmu

režie: Katharina Mückstein
producent: Flavio Marchetti
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms