Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Svědectví

Svědectví je výběrem filmů, které z různých stran zachycují situaci světa, a jakkoli by se mohlo zdát, že mezi nimi není žádná spojnice, v kontextu světové i české dokumentární tvorby jsou všechny z mnoha důvodů neopomenutelné.

výpis filmů

Dilema touhy
Klitoris, jehož hlavní úlohou je ženská rozkoš, byl moderní medicínou až do nedávné doby ignorován. Zatímco tělo ženy bylo odjakživa považováno za erotický symbol, ženská sexuální touha byla vždy upozaďována, či přímo tabuizována. Bioložka Stacey Dutton, queer aktivistka Coriama, designérka Ti Chang či umělkyně Sophia Wallace poukazují na to, jak kulturní, politické a náboženské normy řízené patriarchální společností přiměly ženy vlastní touhu potlačovat. Každá z nich se po svém snaží demytizovat ustálené vnímání ženské sexuality a ukončit tak falickou dominanci. Protože bez rovnosti rozkoše nemůže existovat rovnoprávná společnost.     „Film Dilema touhy spojuje vědomí klitorální skutečnosti – PRAVDU – s posílením postavení žen, k němuž nepatří jen sexuální uspokojení.“ M. FinitzoZáznam Q&A s režisérkou Mariou Finitzo:
osobní program

Dilema touhy

Maria Finitzo
Spojené státy / 2020 / 108 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
Hongkongské okamžiky
Od června do listopadu 2019 natáčel uznávaný čínský režisér Zhou Bing protesty obyvatel Hongkongu proti extradičnímu zákonu a svůj film pojal jako monumentální pohled na historicky přelomový okamžik dosud „svobodného“ Hongkongu. Díky použití různých dokumentárních materiálů z protestů a četných záběrů z dronů se mu podařilo vytvořit profesionálně kvalitní a střihově dobře zkomponovanou mozaiku názorů sedmi různých lidí, které navzdory tomu, že jejich subjektivní pravdy mohou rozmělňovat podstatu boje proti diktatuře z ČLR, ukazují význam tohoto urputného a pro demokraty (dočasně) vítězného boje. "Během tří měsíců jsme točili sedm lidí z Hongkongu. K protagonistům patřili protestující v první linii, záchranář, taxikář, majitel místní čajovny, policista, okresní zastupitel a mladá dívka, která se účastnila voleb. Žijí ve stejném městě, ale mají různý životní styl a různé hodnoty. Jejich příběh jsem se snažil zachytit klidně a z objektivního úhlu pohledu, přímo filmově." Z. Bing
osobní program

Hongkongské okamžiky

Zhou Bing
Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny, Německo / 2020 / 90 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
Kampaň proti klimatu
Publicistický dokument rozplétá síť vztahů a motivací v pozadí skupin vystupujících proti možným fatálním důsledkům klimatické krize. Výsledky bádání a prognózy odborníků v oblasti klimatologie a na to navázaných oborů zpochybňují komunikační specialisté, pro které je celý spor jen otázkou vhodně volené argumentace a schopnosti přesvědčovat laickou veřejnost. Ve světě lobbingu a postpravdy pak nepřekvapí, že některé z nejvlivnějších antiklimatických think-tanků finančně podporují největší producenti fosilních paliv. Fascinující pohled na umění klamat začíná v roce 1988, kdy se svět chystal jednat proti dopadům klimatických změn. Ropné společnosti od té doby přímo i nepřímo stály za akcemi, které měly za cíl zpomalit nebo zastavit hnutí ochránců planety a proměnit postoj společnosti v jeho neprospěch.„Mads Ellesøe jako žurnalista dokáže vylíčit jemné nuance problému, stejně jako celkovou perspektivu. Portrét se soucitem, velké odhalení.“ Zdravici režiséra můžete zhlédnout ZDE Záznam z Q&A s režisérem: 
osobní program

Kampaň proti klimatu

Mads Ellesøe
Dánsko, Finsko, Norsko, Švýcarsko, Belgie / 2020 / 53 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
Kapitál v 21. století
Thomas Piketty na více než šesti set stranách svého bestselleru Kapitál v 21. století zkoumá, proč jednostranná akumulace kapitálu vede k čím dál větším třídním nerovnostem a proměně demokracie v oligarchii. Režisér Justin Pemberton knihu bohatou na grafy, čísla a složité ekonomické pojmy proměnil ve svižnou audiovizuální přednášku, která za přispění předních ekonomických expertů vysvětluje historii komplikovaného vztahu mezi mocí a prosperitou. Vtahující kaleidoskopická koláž vtipně obnažuje slabiny kapitalismu a upozorňuje, co všechno můžeme ztratit, pokud se nám stávající vývoj nepodaří zvrátit.      „Když jsme film natáčeli, vnímal jsem kapitál jako divoké zvíře, které může napáchat velké škody, když jej necháte, aby následovalo své instinkty. Pokud jej ovšem dokážete zkrotit, může stejně tak posloužit dobrému účelu.“ J. Pemberton  
osobní program

Kapitál v 21. století

Justin Pemberton
Francie, Nový Zéland / 2019 / 103 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
Nadzemí
Dvojice dokumentaristů během pěti let navštívila americké prérie, pobřeží Středozemního moře nebo mongolskou step, aby lépe pochopila jeden z nejdéle trvajících vztahů mezi člověkem a dravcem – sokolnictví. Antropoložka Lauren cestuje po světě a učí zraněné orly znovu létat a lovit. Giovanni opustil Řím a žije na venkově jen ve společnosti jestřábů, vlků a koní. Chalífa mezitím v Dubaji připravuje svého sokola na závody. Všichni tři v majestátních přírodních scenériích dál rozvíjejí tradici, která je dnes kvůli mizející divočině, zanikajícím kulturám a křehkosti ekosystému ohrožena stejně jako některé druhy dravých ptáků.         „Nadzemí je místem otevřenosti. Podstatou je podle nás skutečnost, že chceme-li na této planetě ochránit divočinu, musíme v sobě probudit divokost.“ E. Haviland James, R. La Noue   Q&A - Elisabeth Haviland James, Revere:  
osobní program

Nadzemí

Elisabeth Haviland James, Revere La Noue
Spojené státy, Spojené arabské emiráty, Velká Británie, Itálie, Jihoafrická republika, Mongolsko, Ázerbájdžán / 2020 / 104 min.
sekce: Svědectví
Evropská premiéra
Návrat domů – Marina Abramović a její děti
„Pocházím z temného místa, z Titovy Jugoslávie,“ uvádí Marina Abramović v úvodu filmu zachycujícího její dojemný návrat. Cesta do rodného Bělehradu, který srbská performerka po mnoha letech přijala za svůj domov, vede přes města, v nichž je prezentována její putovní výstava The Cleaner. Umělkyně vzpomíná na svůj komplikovaný vztah k vlasti, rodičům i vlastnímu tělu a rekapituluje, jak překračovala hranice mezi státy i mezi tvůrcem a publikem. Její tvorba neožívá jen na archivních záběrech, ale také ve vystoupeních mladých performerů, kteří jako její děti dál rozvíjejí „matčin“ odkaz.Diskuze s režisérem ke zhlédnutí ZDEZáznam z Q&A:
osobní program

Návrat domů – Marina Abramović a její děti

Boris Miljković
Srbsko / 2020 / 83 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
Obnova ráje
Osmého listopadu 2018 stačila jedna jiskra, aby na západním svahu pohoří Sierra Nevada vypukl jeden z nejničivějších požárů kalifornské historie. Ohnivé peklo po sobě zanechalo 85 obětí a více než 60 tisíc hektarů spálené země. Popelem lehlo také město Paradise. Přeživší obyvatelé se v emotivním dokumentu oscarového režiséra Rona Howarda vracejí na místo zkázy, aby společně překonali trauma ze ztráty domova a čelili nejisté budoucnosti. Společně s nimi během jednoho roku zakoušíme beznaděj tváří v tvář nezkrotnému živlu i naději, sílící společně s odhodláním začít nanovo a obnovit ztracený ráj.      „Víte, vlastně nikdy jsem takovou naprostou spoušť nezažil. Už ta sama o sobě byla pro nervový systém šok. A pak začít rozhovory s lidmi, kteří, jak víte, ztratili půdu pod nohama, vidět, co jim zbylo… Stal se z toho náš příběh. Také o tom chtěli mluvit. Chtěli se o ty záběry podělit. Chtěli, aby lidé pochopili, že až uvidíme, jak dělají pozoruhodná rozhodnutí a podnikají kroky k tomu, aby se vlastně pokusili znovu vybudovat svůj život a tuhle komunitu, neměli bychom zapomínat na jejich hrůznou zkušenost z nedávné minulosti.“ R. Howard

osobní program

Obnova ráje

Ron Howard
Spojené státy / 2020 / 95 min.
sekce: Svědectví
Středoevropská premiéra
Oeconomia
Tento film má limit 300 zhlédnutí.     Snímek režisérky Carmen Losmann hledá odpovědi na klíčové otázky dneška: Proč roste ekonomická nerovnost? Proč jsou jednotlivci i státy stále zadluženější? Proč na krize bank nejvíc doplácejí klienti? Aby pochopila pravidla hry, z níž profituje jen velmi malá část zúčastněných, oslovila zástupce bankovního a finančního sektoru. Někteří si přáli zůstat v anonymitě. Režisérka jejich odpovědi vložila do úst herců a doplnila je názornou počítačovou grafikou. Dokument důkladně, přehledně a s nadhledem rozebírá paradoxy nepřetržitého ekonomického růstu a dává konkrétní podobu systému, jehož mechanismy by v zájmu kapitalismu měly zůstat neviditelné. 
osobní program

Oeconomia

Carmen Losmann
Německo / 2020 / 89 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
Pozorovatelna
Tento film má limit 300 zhlédnutí.   V samém základu filmu stojí řečnická otázka Virginie Woolf, zda obrazy války opravdu vnímáme všichni stejně. Tyto úvahy vyprovokovaly režiséra snímku k uskutečnění nezvyklého audiovizuálního experimentu. Několika dobrovolníkům předložil 40 videí, publikovaných volně na internetu, která prezentují různé podoby izraelsko-palestinského konfliktu. Uzavřeni v budce-pozorovatelně si mohou pouštět libovolné ukázky, dle libosti je zastavovat, přehrávat a vyjadřovat se k nim. Jejich akt sledování je ale zaznamenáván. A podstatnou částí filmu se nakonec stává dialog režiséra s jednou konkrétní účastnicí. Q&A s režisérem filmu Pozorovatelna Ra'ananem Alexandrowicze:
osobní program

Pozorovatelna

Ra'anan Alexandrowicz
Izrael / 2019 / 72 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
RES CREATA – Lidé a jiná zvířata
Technologický pokrok a kulturní vývoj narušily rovnováhu vztahu lidí a zvířat. Namísto podobných znaků se zaměřujeme na odlišnosti. Koexistenci nahradila dominance. Zapomněli jsme, že žijeme v domě, který nepatří jenom nám. Pouto mezi člověkem a ostatními obyvateli živočišné říše ale ještě nebylo nenávratně přerušeno. Alessandro Cattaneo se ve své současně intimní i filozofické vizuální eseji zaměřil právě na to, co nás spojuje. Výroky myslitelů a poetické záběry mezidruhových interakcí naznačují, že pokud dokážeme změnit způsob, jakým o zvířatech přemýšlíme, prospěje to celému ekosystému.      „Zvířata jsem dřív miloval, ale z odstupu. Tento film pro mě byl průzkumem nového území. K mnoha zvířatům jsem se dostal podstatně blíž. Když stojíte půl metru od černého koně, na němž jede muž bez sedla, připadáte si jako nazí.“ A. Cattaneo Q&A -  Alessandro Cattaneo  
osobní program

RES CREATA – Lidé a jiná zvířata

Alessandro Cattaneo
Itálie / 2019 / 80 min.
sekce: Svědectví
Východoevropská premiéra
Skok
Jedním z občanů Sovětského svazu, kteří věřili, že je na Západě čeká lepší budoucnost, byl litevský námořník Simas Kudirka. Ten se v listopadu 1970 rozhodl využít setkání sovětské rybářské lodi s hlídkovým člunem americké pobřežní stráže a jedním skokem nad ledovou vodou překonal třímetrovou vzdálenost mezi oběma loděmi. Jeho smělý pokus o získání politického azylu se stal impulzem ke společenskému pozdvižení i důležitému politickému dialogu mezi oběma velmocemi. Dramatická rekonstrukce kuriózního incidentu zároveň ukazuje, jak radikálně se od studené války proměnil postoj americké vlády k uprchlíkům.Q&A s režisérkou Giedrė Žickytė:
osobní program

Skok

Giedrė Žickytė
Litva, Lotyšsko, Francie / 2020 / 85 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
Útočiště
Tento film má limit zhlédnutí 500. Na přelomu let 2017 a 2018 zahájili Greenpeace kampaň za vytvoření přírodní rezervace z 1,8 milionu čtverečních kilometrů Weddellova moře u pobřeží Antarktidy. Jedná se o jednu z nejchladnějších vodních ploch na Zemi, která zároveň patří i mezi nejzachovalejší biotopy vůbec. Právě sem se vydáváme spolu s Javierem a Carlosem Bardemovými, dvěma ambasadory iniciativy, abychom sledovali aktivity ekologů a vědců při snaze o záchranu unikátního přírodního bohatství a zároveň i nahlédli do živého dění aktivistické ekologické politiky v informační a postfaktické době, která musí využívat nové nástroje k dosažení masového povědomí a podpory.    
osobní program

Útočiště

Alvaro Longoria
Španělsko / 2019 / 74 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
Vivos
Na konci září 2014 byla při průjezdu městem Iguala policií a maskovanými útočníky brutálně napadena skupina studentů z pedagogické školy Ayotzinapa. Šest lidí bylo zabito a dalších třiačtyřicet je po únosu nezvěstných. Od té doby jejich blízcí žijí v nejistotě a bezvýsledně se dovolávají pravdy u vládních orgánů. V jejich mysli jsou ale oběti stále naživu. Aj Wej-wej střídáním meditativních, lyrických záběrů a důvěrných rozhovorů s pozůstalými buduje komplexní, nadmíru empatickou výpověď o tragédii, zapříčiněné represivními praktikami zkorumpovaného státu, v němž je takřka nemožné dovolat se spravedlnosti.   „Tento film není investigativním dokumentem. Fakta odhalená během vyšetřování případu nechává stranou a více si všímá toho, jak za takových podmínek zachovat lidské přežití. Jak této společnosti čelí obyčejná rodina po ztrátě někoho blízkého? Jak čelí sami sobě v rodinném životě? Musejí se postavit realitě, na niž nejsou připraveni, která se vyznačuje potřebou vyžadovat spravedlnost po vládě a společnosti.“ A. Wej-wej    Q&A s Aj Wej-wejem (živě ve čtvrtek 18. 3. od 17.00, v českém znění):  
osobní program

Vivos

Ai Weiwei
Německo, Mexiko / 2020 / 112 min.
sekce: Svědectví
Česká premiéra
Žít vodu
Jordánsko je druhou nejsušší zemí na světě a vesnice v rozlehlé poušti Wadi Rum jsou závislé na vodovodní síti, která se nachází přímo pod jejich nohama. Zatímco jejich obyvatelé se potýkají s nedostatkem vody a očekávají slibovanou podporu od království, povolení k hlubinným vrtům mají pouze velké zemědělské podniky a přímořské město Aqaba, s nímž má jordánský král velkolepé plány. Ekografický dokument prostřednictvím rozhovorů i poetických záběrů na vyprahlou krajinu zachycuje složitý stav v zemi, jež spěje k vyčerpání cenného vodního zdroje, i konflikt mezi vládou a místní komunitou, jež se obává o budoucnost.   http://livingwaterfilm.com/
osobní program

Žít vodu

Pavel Borecký
Česká republika, Jordánsko, Švýcarsko / 2020 / 77 min.
sekce: Svědectví
Světová premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt