26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Gabi mezi osmým a třináctým rokem
play
Gabi mezi osmým a třináctým rokem
Gabi mezi osmým a třináctým rokem

Gabi mezi osmým a třináctým rokem

režie: Engeli Broberg
originální název: Gabi, mellan åren 8 till 13
země: Švédsko, Norsko
rok: 2021
délka filmu: 79 min.

synopse

Gabi nezapadá do škatulek vytvořených společností. Mezi kluky a holkami nevnímá velký rozdíl. Podle toho se, genderovým normám navzdory, obléká a vyjadřuje. U své matky Tracy a nevlastního otce Thomase nachází pochopení a podporu. Po opuštění liberálního Stockholmu a přestěhování se do menšího města ovšem zjišťuje, že všichni lidé nejsou stejně chápaví. S nástupem puberty navíc kromě kolektivu přestává rozumět i vlastnímu tělu. Časosběrný dokument v průběhu pěti formativních let skládá z intimních každodenních okamžiků citlivý portrét dítěte, které opouští svět her a hledá identitu a přijetí. 


„Hned na začátku jsem věděla, že nechci, aby to byl senzační film. Měl být o malých okamžicích v životě mladého člověka… bylo pro mě důležité natočit film, který bude zkoumáním a cestou a nechat Gabi mluvit za sebe.“

biografie

Švédská režisérka Engeli Broberg se po studiu divadelní školy v Paříži věnovala tanci a herectví. Pak propadla filmu a začala točit krátkometrážní a webové dokumenty, především o lidech hledajících své místo ve společnosti, kterou nejsou plně přijímáni. Její celovečerní debut Gabi, Between Ages 8 and 13 měl premiéru na festivalu CPH:DOX v Kodani.

více o filmu

režie: Engeli Broberg
producent: Anna J Ljungmark
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy