28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Gorbačov. Ráj
play
Gorbačov. Ráj
Gorbačov. Ráj
Gorbačov. Ráj

Gorbačov. Ráj

režie: Vitaly Mansky
originální název: Gorbachev. Heaven
země: Česká republika, Lotyšsko
rok: 2020
délka filmu: 100 min.

synopse

Pro některé ničitel sovětské říše, vlastizrádce, ikonoklast. Pro mnohé mírotvůrce, věrozvěst, hybatel globálního světa. Portrét duchovního otce perestrojky a glasnosti Michaila Sergejeviče Gorbačova je intimním zápasem dvou osobností: stárnoucí, stále vitální legendy ruské politiky a kritického tvůrce, tazatele, filozofa. Oba nabízejí vlastní verzi porozumění klíčovým momentům konce socialismu v Rusku. Vitaly Mansky skládá mozaiku kontemplativních momentů a diskusí prodchnutých zpěvem a poezií. Dokumentární epitaf chřadnoucího státníka kontrastující s chaosem současného putinovského Ruska. Rekviem se zurčícím pramenem rajské hudby vzpomínek na dětství.

 

„Chtěl jsem za studeným mramorem vidět člověka, který se rozhodl učinit svět lepším místem k životu. A právě proto jsme se po dlouhou dobu nevzdávali v přesvědčování tohoto životem unaveného, téměř devadesátiletého muže k tomu, aby nás vpustil do svého světa osamělosti, frustrace, ale i radosti ze svobody!“ (Vitaly Mansky)

biografie

Vitaly Mansky (1963), dokumentarista a kronikář současného Ruska, se narodil na Ukrajině. Po studiu na VGIKu působil jako scenárista a moderátor ruského televizního pořadu Real Cinema. Založil online časopis o dokumentárním filmu. Jeho filmy byly uvedeny na více než 400 mezinárodních festivalech, kde získal přes 50 ocenění.

více o filmu

režie: Vitaly Mansky
hrají: Mihail Gorbachev
producent: Filip Remunda, Natalia Manska, Peter Gottschalk, Alena Müllerová
scénář: Alexander Gelman, Vitaly Mansky
střih: Yevgeny Rybalko
zvuk: Anrijs Krenbergs
koproducent: Peter Gottschalk, Alena Mullerová
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms