28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Hnůj vezdejší
Hnůj vezdejší
Hnůj vezdejší
Hnůj vezdejší

Hnůj vezdejší

režie: Nikola Krutilová
originální název: Hnůj vezdejší
země: Česká republika
rok: 2019
délka filmu: 24 min.

synopse

Holubi usedají na střechu zchátralého zemědělského stavení, nákladní automobil vysypává na hromadu starý chléb, dobytek pobíhá mezi automobily na vrakovišti, kozy se pasou v sousedství velkých přepravních kontejnerů...  Dokument, jehož leitmotivem je využití nezpracovaných potravin jako hnojiva a krmiva pro hospodářská zvířata, ukazuje v sérii bezeslovných prozaických výjevů jednu z podob zemědělství ve 21. století. Pomalé tempo a cyklické variování stejných stylistických parametrů navozuje poetiku zániku a rozkladu.

„V průběhu čtyř ročních období jsem zaznamenala místo, kde končí naše nadprodukce. Pohřebiště, kde přebytky pojídají přebytky. Nekonečný koloběh zrodu a zániku.“ N. Krutilová

biografie

Nikola Krutilová studovala kulturní a sociální antropologii. Ve filmech Sféra neviditelného (2014) a Pod dozorem (2015) se zaměřila na životy státních zaměstnanců. V sekci Česká radost jihlavského festivalu uvedený dokument Člověk si sám se sebou vystačí, respektive nevystačí (2015), připomínající tvorbu divadelního režiséra Petra Lébla, natočila společně s Janem Kačenou. O rok později natočila experimentální portrét kameramana Petra Koblovského Není pevná hranice.

více o filmu

režie: Nikola Krutilová
producent: Ondřej Šejnoha
scénář: Nikola Krutilová
kamera: Šimon Havel
střih: Lucie Hecht
zvuk: Viera Marinová
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms