Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Mezi moři: studentská soutěž

Nejpozoruhodnejší filmy studentů filmových škol v zemích střední a východní Evropy.

→ Autoři vítězného studentského snímku obdrží finanční odměnu 2.000 USD (ve spolupráci s Current Time TV)

výpis filmů

Čas je
Mrazivé prostředí vylidněné čečenské vesnice během tuhé zimy, proti němuž stojí teplo tradičního slovanského venkovského domova, jenž obývají matka s dcerou a jejich mourovatá kočka. Každodenní činnosti a jednoduché rituály, jako je vyšívání, sledování televize nebo louskání slunečnicových semínek, může narušit neočekávaný příjezd bývalé obyvatelky, která se po dlouhé době vrací do rodné vsi. Esteticky podmanivý snímek poklidným způsobem uvádí diváka do světa prostých čečenských venkovanů a působí jako melancholické pozastavení v uspěchané moderní době, která se protagonistek filmu sotva dotkla.    „Při práci s kamerou si rád hraji. To pochází z doby, kdy jsem ještě žil v Čečensku. Večer jsme museli zhasnout všechna světla, abychom se přitahovali pozornost odstřelovačů a bombových útoků. Když nás míjely vojenská auta, jejich světlomety ozařovali zdi a vytvářely fascinující stínohry“ Z. Kourazov, z rozhovoru v 2018   Q&A - Zaur Kourazov:  
osobní program

Čas je

Zaur Kourazov
Belgie, Rusko / 2020 / 20 min.
sekce: Mezi moři: studentská soutěž
Světová premiéra
Jochen
Bukolika černobílých fragmentů přírody jižního Toskánska rozevírá portrét poklidné všednodenní rutiny, smířeného stáří ve sluncem prozářené idyle. Snímek o sedmdesátiletém starci Jochenovi bez poryvu emocí vykresluje pohnutý život pašeráka drog ve výslužbě, život člověka s dvojím příběhem psance i spořádaného otce rodiny. Vyprávění rozklenuté od počátků hnutí hippies a psychedelie v Německu přes výnosnou ilegální obživu z marihuany, opia a heroinu, opakované zadržení až po prchavé bytí v toskánském ráji. Monotónní vyprávění neobyčejného života je prodchnuté motivem osobní svobody, symbolizované jízdou na neosedlaném koni.   Q&A - Daniel Fill:  
osobní program

Jochen

Daniel Fill
Rakousko / 2020 / 47 min.
sekce: Mezi moři: studentská soutěž
Světová premiéra
Jsme epicentry zemětřesení
Půda je vyprahlá, stromy hynou, druhy vymírají, řeky vysychají. Zásahy člověka narušily rovnováhu ekosystému. Nenávratné změny budou mít zničující důsledky. Výlet mladého městského páru na venkov se stává podkladem ke spontánní poetické úvaze nad suchem v krajině a environmentálním žalem v člověku. Příroda přestala být místem odpočinku. Pohled na ni vyvolává úzkost. Schopnost artikulovat svůj smutek, ať prozaickým sdělením, či básní, se ve filmu o paradoxech ekologické uvědomělosti střetává s neschopností opustit své myšlenky a pocity, vystoupit z vlastní hlavy a proměnit slova v činy.  
osobní program

Jsme epicentry zemětřesení

Tomáš Hlaváček
Česká republika / 2020 / 40 min.
sekce: Mezi moři: studentská soutěž
Světová premiéra
Poslední rytíři pravice
ONR. Poslední rytíři pravice v Polsku. Neonacistická extrémistická formace, bránící hodnoty vlastenectví a pravé víry. Soustředěné tableau výkonného aparátu moci poctivě a důsledně užívá důvěry a příležitosti nahlédnout do zákulisí organizace pochodů, setkání s občany i brigád sběru obnošeného šatstva pro seniory. Zrůdná zkratka od varšavského povstání ke genocidě, k novodobé křišťálové noci, se v precizně komponovaných záběrech prolíná s intimní zpovědí hlavních aktérů. Momentky ze života žoldáků nenávisti odhalují ideologii pravicového extremismu, která opanovala veřejný prostor v Polsku.Zdravici režiséra můžete vidět ZDEQ&A s režisérem Michałem Edelmanem:
osobní program

Poslední rytíři pravice

Michał Edelman
Polsko / 2020 / 67 min.
sekce: Mezi moři: studentská soutěž
Mezinárodní premiéra
Vytáhněte je na světlo
Pohoří Făgăraș, severní část Východních Karpat, Rumunsko. Kamera ukrytá v srdci laviny. Sluneční světlo jako znamení záchrany. Každodenní práce zaměstnanců horské záchranné služby osciluje mezi všudypřítomnou hrozbou smrti, mrazivou krásou hor a nekončícím úsilím o záchranu lidských životů. Soudržnost horských poutníků, prodchnutá pocitem svobody i bezvýchodnosti, při ohledávání zkroucených těl a mozkových tkání pohřbených pod tunami sněhu. Blízkost smrti jako fascinující cesta k Bohu.Zdravice režisérky Ioanny Grigore ke zhlédnutí ZDEQ&A s režisérkou (Ionna Grigore) a střihačem (Cristian Georgescu):
osobní program

Vytáhněte je na světlo

Ioana Grigore
Rumunsko / 2020 / 32 min.
sekce: Mezi moři: studentská soutěž
Světová premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt