28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kluk z války
play
Kluk z války
Kluk z války

Kluk z války

režie: Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko
originální název: Boy of War
země: Německo, Česká republika
rok: 2018
délka filmu: 79 min.

synopse

Arťomovi je 18 let a má jediné přání: jít do války, bojovat za svou vlast – Ukrajinu. Tomu podřizuje vše. Chodí oblečený ve vojenských barvách, sleduje válečná videa na internetu, ve volném čase nacvičuje se svými přáteli bojové situace. Nebo alespoň to, o čem si myslí, že jsou bojové situace. Z války si jako malé dítě bere jen vnější efekt. A má tu smůlu, že boje zuří tak svůdně blízko. Observační dokument předkládá fascinující studii kultu boje a války v postsovětských kulisách, kde mu podléhají ti nejméně vhodní, nejméně disponovaní. Arťomův závěrečný střet s realitou je toho pádným důkazem.

„Ve válce nejde o zbraně, tanky a bomby. Válka je v mysli vojáků, velitelů a davu. Vzrušuje jejich duše, uchvacuje jejich životy, zasahuje jejich představivost… a pak je zničí. Válka je stav mysli.“ C. Clément-Delmas

biografie

Cyprien Clément-Delmas (1986) je francouzský fotograf a filmař, který režíroval řadu krátkých filmů a videoklipů. Účastní se také různých sociálních projektů věnovaných práci s mládeží a vyloučenými skupinami.
Igor Kosenko (1983) je ukrajinský kameraman a režisér, s Cyprienem jsou spolužáky z filmové školy ve Španělsku, spolu natočili krátký film The Last Tape (2017) – jakýsi prolog ke Klukovi z války.

více o filmu

režie: Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko
producent: Fabian Driehorst, Veronika Kührová
scénář: Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko
kamera: Ivan Castiñeiras
střih: Martin Reimers, Oscar Loeser
zvuk: Andrii Nidzelskyi, David Titera
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms