28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kráva
Kráva

Kráva

režie: Andrea Arnold
originální název: Cow
země: Velká Británie
rok: 2021
délka filmu: 94 min.

synopse

Protagonistkou zemitého mateřského dramatu Andrey Arnold je černobílá holštýnská dojnice Luma. V průběhu několika let sledujeme její neveselý život na jedné britské mléčné farmě. Pohotové snímání z bezprostřední blízkosti empaticky zohledňuje myšlení a cítění zvířat, která byla člověkem redukována na stroje rodící telata a produkující mléko. Vysilující cyklus brutálních zásahů do tělesné integrity jen párkrát přeruší lyrické okamžiky zklidnění. Právě během nich můžeme společně s krávami, hledícími na hvězdnou oblohu, snít o světě, v němž nebude krutost k živým tvorům stejně samozřejmá. 


„Vybavuji si z dětství, jak jsem z našeho okna pozorovala krávy na okolních pastvinách. V Anglii není nic výjimečného mít v okolí takový druh krajiny. Působilo to na mě tak, jako bych se dívala na malířské plátno. Chtěla jsem zjistit, jaké by to bylo, vstoupit do takového obrazu a vydat se na setkání s jeho realitou.“ (Andrea Arnold)
 

biografie

Přední představitelka současného britského sociálního dramatu Andrea Arnold (1961) na sebe upozornila již krátkometrážní Vosou (2003), za kterou získala Oscara. S následujícími snímky Red Road (2006), Fish Tank (2009), Bouřlivé výšiny (2011) a American Honey (2016) soutěžila v Cannes nebo Benátkách. V Cannes poprvé představila také Krávu.

více o filmu

režie: Andrea Arnold
producent: Kat Mansoor
kamera: Magdalena Kowalczyk
střih: Rebecca Lloyd, Jacob Secher Schulsinger, Nicolas Chaudeurge
výkonný producent: Rose Garnett, Maxyne Franklin, Sandra Whipham
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms