28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Krize
Krize
Krize

Krize

režie: Herbert Kline, Alexander Hackenschmied, Hanuš Burger
originální název: Crisis
země: Spojené státy
rok: 1939
délka filmu: 70 min.

synopse

V létě roku 1938 přijel do Československa americký producent a režisér Herbert Kline, aby zdokumentoval tehdejší krizovou situaci v Evropě. V té době vrcholilo násilí v pohraničí, vyvolávané nacistickými bojůvkami, byť oficiální tzv. Runcimanova zpráva, ovlivněna berlínskou a sudetoněmeckou propagandou, popisovala útisk Němců. Snímek Krize sehrál podstatnou roli ve vyvrácení zkreslených argumentů. Štáb několik měsíců cestoval po Československu, zaznamenal soužití Čechů a Němců, natočil protistátní akce henleinovců, které měly jediný cíl, a to rozvrat demokratické republiky. 

Film byl restaurován MoMA a The Film Foundation, za finanční podpory George Lucas Family Foundation.

„V Habrové u českých hranic obnovují vojáci pořádek po nacistickém pogromu. Němečtí demokraté, Češi, katolíci a Židé byli vražděni v posteli a stříleni na ulici. Přitom zde tito lidé žili společně po staletí. Každý, kdo nebyl nacista, byl vytipován jako oběť.“ Z filmu Krize

biografie

Alexander Hackenschmied (1907–2004) patřil k nejvýznamnějším osobnostem české filmové a fotografické avantgardy. V Čechách natočil několik krátkých autorských filmů (Bezúčelná procházka, Na Pražském hradě). Po natočení filmu Krize byl donucen emigrovat do USA. Do dějin kinematografie se zapsal především jako autor filmu Meshes of the Afternoon (1943), který natočil společně se svou tehdejší manželkou Mayou Deren.

více o filmu

režie: Herbert Kline, Alexander Hackenschmied, Hanuš Burger
producent: Herbert Kline
scénář: Vincent Sheean
hudba: H. W. Susskind, Jaroslav Harvan
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms