28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kruh
play
Kruh
Kruh
Kruh
Kruh

Kruh

režie: Margit Lillak
originální název: The Circle
země: Estonsko
rok: 2019
délka filmu: 93 min.

synopse

Chtěli vytvořit ekologicky i společensky udržitelnou komunitu. Dvanáct dospělých a šest dětí začalo žít za hranicemi tradičního společenského řádu. Ekologicky uvědomělé chování a vložená fyzická práce však neústí v uspokojení ze sociální stránky komunitního ideálu. Potřeba komunikovat se stává motivem snímku a neustále se vizuálně překládá do záběrů rozhovorů v kroužku, které dokazují, že zvládnuté mezilidské vztahy jsou nepostradatelnou podmínkou udržitelnosti komunity i jakéhokoli funkčního společenství. Neodvratné implozi předchází archetypální příběh milostného trojúhelníku a boje o moc.

„K natočení tohoto filmu mě vedl zájem o lidskou psychologii, chování, které vystupuje na povrch v uzavřené komunitě je velmi odhalující. Ve snaze změnit svět musíme začít zevnitř sebe samých.“ M. Lillak

biografie

Margit Lilak vystudovala scenáristiku na Royal Holloway College ve Velké Británii. Režírovala dva animované dětské snímky Nina-Jass ja Näpp-Mall a Pambu-Peedu (2001). První dokument Ars Longa natočila v roce 2008. Snímek Pastacas (2010) získal hlavní cenu v soutěži torontského festivalu EstDocs.

více o filmu

režie: Margit Lillak
producent: Johanna Trass
kamera: Mihkel Soe, Margit Lillak
střih: Jaak Ollino Jun.
hudba: Sten Sheripov
zvuk: Harmo Kallaste
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms