Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Les
play
Les
Les
Les

Les

režie: Siniša Dragin
originální název: Padurea
země: Rumunsko, Srbsko
rok: 2014
délka filmu: 73 min.

synopse

Fantastický příběh o historikovi umění pátrajícím po obraze, který roku 1947 rumunský ministerský předseda daroval Josipu Broz Titovi, tvoří osu rumunsko-srbského koprodukčního filmu. Obraz znázorňující les s opadaným listím vytvořil v 19. století uznávaný rumunský výtvarník – a právě v lese strávil Tito druhou světovou válku při partyzánském boji. Po stejně absurdních drahách, jaká byla nalezena pro zdůvodnění dedikace daru, se často ubíraly i rumunsko-jugoslávské vztahy v područí Východního bloku. Hravá filmová studie věnovaná detailu v obraze s velkým a závažným historickým tématem.

DETAIL:
„S novým přátelstvím se soudruhem Titem byl přes noc amen. Po jeho rozepřích se Stalinem byl celý komunistický blok nucen prohlásit Tita za největšího nepřítele komunismu. Noviny se zaplnily karikaturami…”
 

biografie

Siniša Dragin je příslušníkem srbské menšiny žijící v Rumunsku. Vystudoval ekonomii v srbské Subotici a filmovou školu v Bukurešti. Následně pracoval jako kameraman pro agenturu Reuters. Je známý především jako režisér hraných filmů. Čeští diváci mohli zhlédnout snímek Faraon (2004), který byl promítán na karlovarském festivalu, či Když zrno nezemře (2010), který běžel na Febiofestu.

více o filmu

režie: Siniša Dragin
hrají: Dalia Bogdan, Mica Rankovic
producent: Siniša Dragin, Predrag Jakovljevic
scénář: Siniša Dragin
kamera: Eugen Oprina, Siniša Dragin
střih: Siniša Dragin
zvuk: Ioan Iacoban
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt