Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Matchmakers

Matchmakers

originální název: Matchmakers
země: Belgie
rok: 2018
délka filmu: 60 min.

synopse

Show se řídí heslem: výběr svého partnera nechte svým přátelům, protože ti vás znají nejlépe. Skupiny přátel organizují tři rande svému nic netušícímu kamarádovi. Každé rande dopředu plánují a následně sledují prostřednictvím skrytých kamer. Po závěrečném odhalení je již pouze na něm, se kterým ze tří potenciálních partnerů se vydá na romantický výlet.

biografie

Roses Are Blue je belgická produkční společnost, která se zaměřuje především na produkci pro televizi, digitální platformy a sociální média. Za show Matchmakers byla nominována na cenu FRAPA.

další filmy v sekci

Život je pes
Docusoap sleduje rok života vodícího psa – Mesieho. Od narození štěněte, přes jeho výcvik až po dobu, než bude připuštěný ke svému novému majiteli. Zároveň vypráví příběh jeho budoucí majitelky – čerstvě nevidomé dívky Kláry (22 let, Ostrava), která vodícího psa chce, ale vzhledem ke svému nedávnému postižení musí nejprve sama zvládnout základní orientaci v prostoru a běžné každodenní úkony, aby vůbec mohla se psem doma fungovat. Jak dopadne setkání Kláry s jejím vytouženým psem? A podaří se Mesieho vycvičit tak, aby si s novou majitelkou vyhovovaly?

Život je pes

Jiří Fedurco
Česká republika / 2014 / 40 min.
sekce: Reality TV
Adult Contemporary: Experimentální hudební video 016
Hudební dramaturg a kurátor Pavel Klusák představí abstraktní a experimentální filmy jako vhled do radikalizace pojmu „hudební video“. Noise, hudba dronů a prodlev, zvukové koláže, terénní nahrávky, hlubinná elektronika, improvizovaná interakce, posttechnologický svět: experimentální hudba jako inspirace a provokace pro současné vizuální tvůrce. Matthew Revert a Vanessa Rossetto, Franck Vigroux a Mika Vainio, Jon Rafman a Oneohtrix Point Never a další spolupráce.---Dílnu vede Pavel Klusák

Adult Contemporary: Experimentální hudební video 016

90 min.
sekce: Reality TV
Historie a současnost Late Night Shows
Tematický prostor věnovaný historii a současnosti typického amerického televizního žánru, který byl a je kopírován po celém světě. Late Night Show má své kořeny již na konci padesátých let, a řada diváků nejen v USA dobře zná s ní spojené velké hvězdy jak minulosti – Johnnyho Carsona, Jay Lena nebo Davida Lettermana – tak i současnosti, jako jsou Seth Meyers, Jimmy Fallon, Stephen Colbert či John Oliver.Téma představí:Milan Kruml

Historie a současnost Late Night Shows

90 min.
sekce: Reality TV
Na víkend do minulosti
Reality show nechává čtyřčlennou britskou rodinu cestovat v čase a po jeden týden zažívat konkrétní dekádu (od 50. let po fiktivní budoucnost) optikou „života jedné domácnosti“. Zábavná sociokulturní sonda plynule přechází mezi módou, technologií a politikou aneb „Co znamenaly vysavače pro ženy a hypotéky pro střední třídu“.

Na víkend do minulosti

Tom McCarthy
Velká Británie / 2016 / 60 min.
sekce: Reality TV
Východoevropská premiéra
Bomb Patrol Afghanistan
Třídílná minisérie Discovery Channel zacílena na americké jednotky v Afghánistánu specializované na odstraňování podomácku vyrobených nášlapných bomb. Různé druhy kamer, z jejichž záběrů je pořad složen, jsou součástí válečné technologie, na kterou se série především zaměřuje. Z animací, které divákům přehledně představují, jak fungují podomácku sestrojené bomby, i z komentářů přirovnávajících vojenské automobily k vozům z filmu Mad Max lze vyčíst, že pravými hrdiny této série jsou válečné stroje.

Bomb Patrol Afghanistan

Spojené státy / 2011 / 44 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Pět statečných (pracovní název)
Petr se po 28 letech v ústavu stěhuje do cvičného bytu, kde se připravuje na možný přesun do „reálného světa“. Netradiční náhled do sociálně citlivé problematiky zevnitř, bez tradiční optiky přednastaveného soucitu či ironie, ukazuje, že základní politika mezilidských vztahů je vždy táž, dojemná, humorná a křehká.

Pět statečných (pracovní název)

Zuzana Kirchnerová Špidlová, Erika Hníková, Tomáš Bojar
Česká republika / 2017 / 40 min.
sekce: Reality TV
Světová premiéra
Heinz-Christian Strache – Ibiza video
Šéf rakouských svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache si před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017 domlouval s domnělou rodinou ruského oligarchy podporu výměnou za protislužby. Ukázalo to tajně natočené video. Základní otázka novinářské etiky zní, zda je ve veřejném zájmu vůbec přípustné vyprovokovat situaci a natáčet ji skrytou kamerou.
osobní program

Heinz-Christian Strache – Ibiza video

Německo / 2019 / 6 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Jak chytit pašeráka: Prohledat a zatknout
Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku představuje série National Geographic z ostražitého pohledu policistů zaměřujících se na pašeráky. Sledování jejich každodenní rutiny ukazuje techniky odhalování kontrabandů i metody výslechu podezřelých. Každý díl začíná upozorněním, že na obviněné v sérii se vztahuje presumpce neviny. Obličeje vyslýchaných jsou často v obraze záměrně rozostřené. Oproti krimifilmům tu dopadení nejsou automaticky viníky a nemají tváře. 

Jak chytit pašeráka: Prohledat a zatknout

Todd Hermann
Spojené státy / 2011 / 48 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Cesta ze dna
V roce 2013 bylo u nás nejvíce lidí bez práce v novodobé historii. Skoro 600 000 nezaměstnaných, většinou žen, se ocitlo na dně. Šest z nich dokumentaristka Veronika Sobková sleduje řadu měsíců. Najdou si práci i v regionech, kde žádná není? Ludmila, Katka, Bára, Martina, Soňa a Šárka. Osmidílný dokumentární seriál mapuje palčivou společenskou situaci v regionech s nejvyšší nezaměstnaností skrze příběhy žen, které se nevzdaly.

Cesta ze dna

Veronika Sobková
Česká republika / 2014 / 45 min.
sekce: Reality TV
Světová premiéra
Pátrání
Skupina lidí dostane za úkol měsíc se skrývat, zatímco ti nejlepší světoví pátrači (detektivové či lidé z tajných služeb) se je snaží najít. Digitální stopy dnes zanecháváme na každém kroku – kromě záznamů z bezpečnostních kamer lze sledovat též sociální sítě či platby kartou. Je vůbec možné ve 21. století dokonale zmizet?

Pátrání

Georgina Kiedrowski, Abi Mowbray, Tim Lawton, Sam Eastall, Miles Blayden-Ryall, Helen Crampton
Velká Británie / 2015 / 52 min.
sekce: Reality TV
Neboli
Reportáže Václava Dolejšího, který sleduje zblízka, jak politici vábí voliče. Zkušený politický reportér a komentátor natáčí videa co nejblíže politikům a ukazuje je v situacích mimo parlament nebo oficiální tiskové konference. V režii Jana Strejcovského, s originální reportážní kamerou Patrika Balónka a výjimečným střihem Alana Sýse Dolejší zaznamenal například typický záchvat sebestředného řeporyjského starosty Pavla Novotného, aukci obrazů Jaroslava Faltýnka, klid Karla Schwarzenberga uprostřed pandemie nebo rozhodování Miloše Vystrčila, zda letět na Tchaj-wan.

Neboli

Jan Strejcovský
Česká republika / 2020 / 80 min.
sekce: Reality TV
Není nad domov
Fiktivní televizní kvíz Není nad domov představuje pět imigrantů, kteří po mnoha letech strávených v Holandsku musí opustit své přátele, partnery, studia i zaměstnání, protože jim byla zamítnuta žádost o azyl. Jako děti utekli ze zemí, kde vládne nesvoboda, teď se vracejí zpátky a na cestu mohou vyhrát čtyři tisíce eur nebo věcné ceny. Snímek kritizuje předsudky a byrokratické průtahy, které holandský systém klade do cesty přistěhovalcům.  

Není nad domov

Wilfred Drechsler
Nizozemsko / 2011 / 50 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt