28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Muzeum revoluce
play
Muzeum revoluce
Muzeum revoluce
Muzeum revoluce
Muzeum revoluce

Muzeum revoluce

režie: Srđan Keča
originální název: Muzej revolucije
země: Srbsko, Chorvatsko, Česká republika
rok: 2021
délka filmu: 91 min.

synopse

Bělehradské Muzeum revoluce se mělo stát dalším brutalistním monumentem oslavujícím socialistickou Jugoslávii. Plán však nebyl realizován a v opuštěné stavbě z roku 1961 nyní žijí lidé bez domova. Mezi ně patří mladá matka se svou dcerou nebo stárnoucí Mara. Jejich životy nemohou být vzdálenější utopickým vizím o dokonalém světě. Srbský tvůrce Srđan Keča přetavil svou videoinstalaci z roku 2014 do snímku, jenž s pokorou nahlíží do křehkého osobního vesmíru stojícího mimo společenské struktury. Všímá si, jak uprostřed nicoty, na periferii státních zájmů, mimo zorné pole většinové populace, proplouvají lidské životy.

„Existuje celý ‚porno‘ žánr zachycování socialistických ruin, obzvlášť v případě fotografií jugoslávských pomníků, jež jsou představovány, jako by je vystavěla nějaká mimozemská civilizace, a který si pohrává s odkazy na sci-fi, nicméně tyto budovy mají svou historii, a historii zároveň i zachycují.“

---
Zdroj citátu: https://povmagazine.com/srdan-keca-on-museum-of-the-revolution-and-documenting-paradise-lost/

biografie

Srđan Keča (* 1982) je srbský filmový tvůrce, vizuální umělec a pedagog, v současnosti vyučuje dokumentární film na Stanfordské univerzitě v USA. Jeho rukopis vyniká pečlivým pozorováním sociální reality a její poetickou stylizací. Jeho experimentální esej Fata morgána (2011) zvítězila na MFDF Ji.hlava 2012 v sekci Mezi moři.

více o filmu

režie: Srđan Keča
producent: Vanja Jambrović
scénář: Srđan Keča
kamera: Srđan Keča
střih: Hrvoslava Brkušić, Srđan Keča
hudba: Hrvoje Nikšić
zvuk: Radiša Cvetković
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms