26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Nedotknutelný
Nedotknutelný

Nedotknutelný

režie: Ursula Macfarlane
originální název: Untouchable
země: Velká Británie
rok: 2019
délka filmu: 98 min.

synopse

Společenský dokument kopíruje postup investigativních novinářů, kteří odkryli spleť intrik, vydírání a úplatků zakrývajících sexuální násilí hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. Od výpovědí jednotlivých obětí útoků směřuje k rozpoznání a analýze vzorů chorobného jednání zakládajícího se na dlouhé roky žité iluzi „nedotknutelnosti“. Z obvinění jednotlivce se v odkazu na hnutí #MeToo stává nelichotivý rezultát nad celou společností. Weinsteinovo predátorské chování by totiž nebylo možné bez pohledů odvracejících se od tušeného zla, zištně kupované spolupráce a nátlakem vynucovaného mlčení.

„Bolest, kterou pociťují žalobkyně Weinsteina, je ve filmu hmatatelná, přesto vnímáme, že soukromá úzkost se může transformovat do kolektivní síly.“ U. Macfarlane

biografie

Režisérka a producentka Ursula Macfarlane žije a pracuje ve Velké Británii. Je známá jako autorka dokumentů a docudramat usilujících o pravdivé a citlivě odpozorované vyobrazení portrétovaných osobností – ať už jde o psychiatrické pacienty v Notes from the Inside with James (2013), broadwayské hvězdy ve West Side Stories (2016) nebo únosce v Captive (2016). Čtyřikrát byla nominovaná na cenu BAFTA.

více o filmu

režie: Ursula Macfarlane
producent: Poppy Dixon, Simon Chinn, Jonathan Chinn
střih: Andy Worboys
skladatel: Anne Nikitin
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy