28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Očista
play
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista
Očista

Očista

režie: Zuzana Piussi
originální název: Očista
země: Slovensko, Česká republika
rok: 2021
délka filmu: 75 min.

synopse

Během poslední dekády lidé na Slovensku přestali důvěřovat soudům. Díky přístupu k uložené komunikaci podnikatele Mariana Kočnera, jenž byl vyšetřován v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, se v aplikaci Threema podařilo odhalit širokou síť korupčních vazeb ve státní správě i justici. Rozplést klubko nelítostné mašinérie, do níž jsou zataženi zkorumpovaní soudci, bohatí a vlivní podnikatelé, mafiáni, politici i nevinní občané, však není vůbec jednoduché. Investigativní dokument Zuzany Piussi si v souvislosti s dlouhodobou justiční krizí v zemi klade podstatnou otázku, zda je očista soudního systému, který mnohokrát selhal, vůbec proveditelná.


„Film ukazuje aj to, že rozklad justície je jedným z dôvodov, prečo ľudia volia antisystémové strany s vierou, že tieto veci napravia. V skutočnosti im tieto strany nepomôžu. Keby riadne fungovala justícia, štát by nemohla do takej veľkej miery ovládnuť oligarchia a mafiánske skupiny.“ (Zuzana Piussi)

biografie

Tento film má limit 363 zhlédnutí.


Režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi (1971) vystudovala režii na VŠMU v Bratislavě a v devadesátých letech spolupracovala s divadlem Stoka. Ve své tvorbě se dlouhodobě věnuje zejména politickým kauzám a společenským fenoménům rezonujícím v Česku a na Slovensku. Jako spoluautorka se podílela na snímcích Selský rozum (2017), Univerzity a svoboda (2019) či Obléhání města (2019). Na celovečerní dokument Ukradený stát (2019) o deficitech demokracie v postsocialistickém bloku navázala svým posledním snímkem Očista (2021) o justiční krizi na Slovensku.

více o filmu

režie: Zuzana Piussi
hrají: Katarína Javorčíková, Janka Javorková, Pavel Macko, Elena Berthotyová, Igor Matovič, Pavol Korytár
producent: Vít Janeček
kamera: Miro Remo
střih: Šimon Špidla
hudba: Lucia Piussi
zvuk: Adam Matej
sound design: Jan Richtr
výkonný producent: Vít Janeček
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms