Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Opouštět Počátky
Opouštět Počátky
Opouštět Počátky
Opouštět Počátky
Opouštět Počátky
Opouštět Počátky

Opouštět Počátky

režie: Linda Kallistová Jablonská
originální název: Opouštět Počátky
země: Česká republika
rok: 2021
délka filmu: 97 min.

synopse

Linda Kallistová Jablonská ve svém nejnovějším snímku sleduje, jak se za posledních deset let proměnily osudy tří dívek, které vyrůstaly ve výchovném ústavu v Počátkách, jejich sny o svobodě i realitu, které musejí čelit, ale i to, jak si samy představují vlastní budoucí rodinu. Pokračování časosběrného dokumentu o Adéle, Denise a Pavle zachycuje trnitou cestu k samostatnosti po odchodu z ústavu – vyrovnávání se s minulými křivdami, hledání práce, navazování nových vztahů, malé radosti i velká zklamání. Linda Kallistová Jablonská buduje nejen citlivý portrét trojice dívek odkázaných samých na sebe, ale zkoumá i vliv veřejných institucí na formování životních postojů mladých lidí.


„Dokončila jsem film, který sleduje deset let dívek, jež vyrůstaly ve výchovném ústavu v Počátkách. A protože ty dívky se potýkaly s různými problémy, zajímalo mě, proč k nim docházelo. Začala jsem trochu zkoumat, jak mladého člověka formují první roky života, a dostala jsem se k tomu, že pokud dítě vyrůstá v ústavní péči, tak to velice ovlivní jeho dospělý život.“ (Linda Kallistová Jablonská)

biografie

Linda Kallistová Jablonská (1979) vystudovala Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Je autorkou řady filmových a televizních dokumentů cestopisných i sociálních, včetně populárního cyklu o rodičovství Čtyři v tom (2013), snímku Vítejte v KLDR (2008) o návštěvě Severní Koreje nebo Počátky (2014) o trojici dívek vyrůstajících v ústavní péči.

více o filmu

režie: Linda Kallistová Jablonská
producent: Jana Brožková, Zdeněk Holý, Dušan Mulíček
kamera: David Cysař
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt