27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Přes naše kopce
play
Přes naše kopce
Přes naše kopce
Přes naše kopce
Přes naše kopce
Přes naše kopce

Přes naše kopce

režie: Mateo Ybarra
originální název: Sur nos monts
země: Švýcarsko
rok: 2022
délka filmu: 54 min.

synopse

Švýcarsko je jednou z mála evropských zemí, v níž stále platí povinná vojenská služba. Snímek dává nahlédnout za stěny kasáren, v nichž se vojáci účastní povinných drilů a cvičení, zároveň však nachází způsoby, jak si krátit dlouhou chvíli. Sledujeme mladé rekruty při každodenních činnostech: jídle, úklidu pokojů i videohovorech s okolním světem. Součástí montáže jsou však i domácí vlogy mužů, kteří již vojenským výcvikem prošli a o své zkušenosti, historky i frustrace se dělí s internetem. Mezi zábavnými úryvky z vojenského života se tak vyjevují problematické aspekty militarizované společnosti.

„Lidé, kteří se mnou sdíleli pokoj naříkali / hej, nechci vždycky po ránu slyšet hip hop / řekl jsem, je mi to jedno, musím zničit špatné pocity z vojny.“

---
Zdroj citátu: Rap vojáka z filmu Over Our Hills (28:40-28:56)
 
 

biografie

Matteo Ybarra (* 1992) je švýcarský nezávislý filmař a producent. Studoval produkci v Londýně a režii na Haute École d'Art et de Design v Ženevě. Od roku 2019 působí jako koordinátor festivalu Visions du Réel. Svou zkušenost z armádního výcviku zúročil ve filmu LUX (2021), jenž natočil s Raphaëlem Dubachem.

více o filmu

režie: Mateo Ybarra
producent: Mateo Ybarra
střih: Mateo Ybarra
sound design: Léa Célestine Bernasconi, Adrien Kessler
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms