28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Průnik
play
Průnik
Průnik
Průnik
Průnik

Průnik

režie: Federico Ferrone, Michele Manzolini
originální název: Il Varco
země: Itálie
rok: 2019
délka filmu: 70 min.

synopse

Italský voják Romano Ismani je v 1941 kvůli svému ruskému původu povolán do Sovětského svazu jako válečný vyšetřovatel a tlumočník pro fašistické pohlaváry a místní obyvatelstvo. Ismaniho vyprávění mísí detailní popis válečných hrůz a historické svědectví s lyrickou deziluzivní kontemplací o bezvýznamnosti jedince uprostřed války. Autoři snímku vytvářejí kontrast mezi historizovanými ilustrativními záběry doprovázejícími vyprávění hlavního hrdiny a obrazy současné Ukrajiny a Ruska, v nichž až do dnešních dnů přežívá beznaděj a zmar způsobený událostmi 20. století.

„Film Průnik kombinuje nalezené záběry různého původu. Jde o fiktivní příběh plný přítomností: duchů putujících ukrajinskou stepí, ozvěn krvavé minulosti a stále probíhajících válek.“ M. Manzolini, F. Ferrone

biografie

Italský režisér a absolvent sémiotiky Michele Manzolini (1980) a vystudovaný historik a politický teoretik Federico Ferrone (1981) spolupracují na tvorbě dokumentárních filmů od roku 2007. Často se zaobírají současnými politickými i historickými tématy. Několik let se podíleli na televizní produkci pro stanici Al-Džazíra. Jejich film Vlak do Moskvy (2013) uvedl filmový festival v Karlových Varech.

více o filmu

režie: Federico Ferrone, Michele Manzolini
producent: Claudio Giapponesi
střih: Federico Ferrone, Maria Fantastica Valmori
zvuk: Simonluca Laitempergher
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms