27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Původ druhů
play
Původ druhů
Původ druhů
Původ druhů
Původ druhů
Původ druhů
Původ druhů
Původ druhů
Původ druhů

Původ druhů

režie: Abigail Child
originální název: Origin of the Species
země: Japonsko, Spojené státy
rok: 2021
délka filmu: 72 min.

synopse

Aktuální stav vývoje robotiky a umělé inteligence se snaží zachytit reflexivní dokument operující s premisou, že možná právě prožíváme převratný okamžik zrodu nového, zcela umělého druhu. Jeho rozmanitost se projevuje mimo jiné četností představ, jak může autonomní stroj vypadat. Jestli se má podobat člověku, nebo jen simulovat některé jeho funkce, jestli má být plně samostatný, nebo naprosto podřízen svému stvořiteli. Vedle technologických obtíží začínají totiž pomalu vyvstávat i dilemata morální. A s tím i takřka neřešitelná otázka: Kam se v tomto vývojovém stadiu doopravdy posuneme?


„Hitchcock kdysi prohlásil, že poté, co napsal scénář, film už měl prakticky hotov. Moje pracovní metoda je ale jiná: zahrnuje pátrání a odhalování struktury až během procesu střihu.“ (Abigail Child)

biografie

Abigail Child (1950) je americká filmařka a spisovatelka. Už od sedmdesátých let se ve své tvorbě orientuje na experimentování s psaným textem, audiovizí i dalšími médii. Na kontě má víc než 30 filmů a videoinstalací. V Ji.hlavě byl uveden její dokument Dějství a přestávky (2017).

více o filmu

režie: Abigail Child
producent: Abigail Child, Jennifer Burton
střih: Mary Patierno
skladatel: Hiraishi Hirokazu, Floyd Fisher
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy