28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Serious Games I

Serious Games I

režie: Harun Farocki
originální název: Ernste Spiele I
země: Německo
rok: 2010
délka filmu: 8 min.

synopse

Virtuální realita a herní technologie jsou dnes běžně využívány nejen při náboru a výcviku amerických vojáků, ale také k terapii traumatizovaných navrátilců. Trenažéry bojových situací přitom často nelze rozlišit od volně dostupných videoher, sloužících primárně k odreagování. Čtveřice samostatných filmů, původně videoinstalací, byla natočena přímo v amerických vojenských střediscích. Harun Farocki v nich konfrontuje počítačovou simulaci s reálnými válečnými cvičeními a kriticky reflektuje stále užší vazby mezi válkou, zábavním průmyslem a moderními technologiemi.

„Při vědomí toho, že digitální krajiny a scénáře jsou využívány k přípravě vojáků na válečné operace, jsme chtěli zdůraznit zajímavou skutečnost, spočívající v jednoduchém protikladu: totiž, že podobný obrazový materiál je využíván k bojové přípravě i k nápravě důsledků války!“ — Harun Farocki

---
Zdroj citátu: http://neural.it/2012/11/harun-farocki-interview-serious-games-in-samos/

biografie

Harun Farocki (1944–2014), rodák z Nového Jičína, byl německý režisér, redaktor časopisu Filmkritik, učitel, tvůrce videoinstalací. Od konce 60. let, kdy absolvoval berlínskou filmovou akademii, vytvořil desítky podvratných snímků a videí, v nichž se často vracel k tématu války a technologií a produkce a recepce pohyblivých obrazů.

více o filmu

režie: Harun Farocki
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms