28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Stín květu
play
Stín květu
Stín květu
Stín květu
Stín květu
Stín květu

Stín květu

režie: Seung-Jun Yi
originální název: 그림자꽃
země: Jižní Korea
rok: 2019
délka filmu: 109 min.

synopse

Tento film má limit zhlédnutí 500.
Ryun-hee se touží vrátit do rodné Severní Koreje, odkud v roce 2011 vycestovala kvůli léčbě. Netušila, že překročením hranic s Jižní Koreou se z ní stane nepřítel státu a ona se na mnoho let ocitne ve vynuceném exilu. Pouští se do nekonečného boje s úřady, které jí brání v návratu domů k manželovi, dceři a stárnoucím rodičům. Podobným problémům jsou vystaveny další rodiny, které roztrhla hranice protínající korejský poloostrov. Seungjun Lee vypráví příběh kafkovského světa úředníků i vysoké politiky, která po desítky let rozbíjí rodinné vazby a zanechává v lidských srdcích prázdnotu a stíny vzpomínek na jejich blízké.
 
„Chtěl bych, aby diváci zapomněli na stereotypy o uprchlících nebo Severní Koreji. Tento příběh není o tom, který systém je lepší, nebo horší, ale o člověku.“ Seung-jun Lee
 

Celý blok sekce Průhledná krajina: Jižní Korea představuje Janis Prášil zde: 


biografie

Seung-jun Lee (1971) vystudoval historii, ale od roku 1999 se věnuje dokumentární tvorbě. V roce 2008 založil společnost Bluebird Pictures. Zaměřuje se na společenské minority, kterým ve svých dílech dává hlas. Za dokument In the Absence (2018) byl nominován na Oscara. Letošní MFDF Ji.hlava uvádí i jeho snímek Planeta šneků (2011).
 

více o filmu

režie: Seung-Jun Yi
producent: Gary Byung-Seok Kam
scénář: Seung-Jun Yi
kamera: - -
střih: - -
zvuk: - -
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms