28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Světy
play
Světy
Světy
Světy

Světy

režie: Nina de Vroome
originální název: Globes
země: Belgie
rok: 2021
délka filmu: 96 min.

synopse

Informativní a hravá přírodopisná esej začíná zrozením. Zrozením včely. Následně zblízka a zvídavě sleduje celý její životní cyklus, do něhož stále markantněji zasahuje člověk. Právě pro něj může být inspirací organizace včelích společenství a respektující způsob, jakým hmyz zabydluje své teritorium. Film, postupující od včelí larvy ke globálním problémům, na nichž závisí budoucnost planety, proplétá příběhy dvou živočišných druhů, které si navenek nemohou být vzdálenější. Ve skutečnosti je od počátku civilizace pojí křehké pouto, jehož porušení může mít devastující důsledky pro včely i lidi.


„Dokument nahlíží na naši globalizovanou ekonomiku, ale také na krajinu kolem úlu. Mikroúroveň je tak propojená s makroúrovní, lokální s globálním.“

biografie

Vlámská umělkyně Nina de Vroome (1989) žije v Bruselu, točí dokumenty a vytváří videoinstalace. Věnuje se také zvukovému designu nebo psaní pro web o umění Sabzian. Studium na umělecké škole v Gentu završila filmem Waves (2013). Následující filmy A Sea Change (2016) a A Dog’s Luck (2018) byly prezentovány na festivalech v Lyonu nebo Rotterdamu.

více o filmu

režie: Nina de Vroome
producent: Lotte Van Craeynest
střih: Dieter Diependaele
hudba: Jordan Dykstra
zvuk: Nina de Vroome, Lennert De Taeye
sound design: Sabrina Calmels, Aline Gavroy
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms