26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Technologie sebedotýkání oka
play
Technologie sebedotýkání oka
Technologie sebedotýkání oka

Technologie sebedotýkání oka

režie: Matěj Pavlík, Lucie Rosenfeldová
originální název: Technologie sebedotýkání oka
země: Česká republika
rok: 2021
délka filmu: 5 min.

synopse

Film umělecké dvojice Lucie Rosenfeldové a Matěje Pavlíka se zabývá fenoménem fosfénu – neboli jevu, během nějž se při tlaku na oči v našem vidění objevují různobarevné světelné mžitky. Na základě tohoto pozoruhodného jevu, jemuž se často říká vnitřní zrak a jenž fascinuje filozofy, lékaře i vědce již od starověku, autoři ve svém černobílém imaginativním snímku odkrývají, jak moc je lidské vnímání ovlivněno sociálními, kulturními i ideologickými faktory.


„Podíváme-li se v zrcadle na své oči, které ještě před chvílí ukazovaly záblesky světla za víčky, zjistíme, že teorie o vnitřním světle jsou liché. Zakreslíme-li výboje světla po dráždění oka do protokolu, předestíráme si laboratorní podmínky naší vlastní imaginace.“

biografie

Umělkyně a kurátorka Lucie Rosenfeldová (1986) studovala v ateliérech malby a sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu, zaměřenou na médium experimentálního dokumentárního videa, představila v galeriích Plato, etc., Tvar i na českých i zahraničních festivalech. Za film Polymind získala hlavní cenu v soutěži Jiné vize PAF Olomouc (2016).


Matěj Pavlík (1991) je absolventem ateliéru fotografie pražské VŠUP. Ve své umělecké praxi se soustřeďuje zejména na tvorbu krátkých experimentálních dokumentů, kurátorské projekty a výzkum psychotroniky a parapsychologie v Československu. Je rovněž jedním z iniciátorů Pracovní skupiny pro výzkum mimosmyslové estetiky, která v roce 2020 obdržela Cenu Jindřicha Chalupeckého.

více o filmu

režie: Matěj Pavlík, Lucie Rosenfeldová
hrají: Tomáš Procházka
producent: Matěj Pavlík, Lucie Rosenfeldová
hudba: Jan Kašpar
koproducent: Etc. galerie
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy