28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Temná komora
play
Temná komora
Temná komora
Temná komora

Temná komora

režie: Asli Baykal
originální název: Darkroom
země: Turecko
rok: 2023
délka filmu: 14 min.

synopse

Film se natáčel v tureckém regionu u hranic s Irákem a Sýrií, v oblasti, která je „tavicím kotlíkem těch, kteří utíkají z válečných zón a zde se setkávají s lidmi různého původu: Asyřany, Iráčany, Kurdy, Araby, Armény a Turky“. A také zde překvapivě pobíhá spousta dětí s analogovými foťáky. Jejich pohled, přenášený na celuloid, mění prostor nestabilních kontur v kulisy velkých příběhů a poetických her. Titulní temná komora je pak místem, kam se všichni pravidelně navracejí, aby byli svědky zázraku, kdy se z roztoku vývojky vynoří obraz jako výsledek společného působení kreativity a světla.

„Děti se potulují po oblasti a dívají se na svět skrze hledáčky analogových fotoaparátů, v intimní představě média jako formy hry a způsobu, jak vytvořit alternativní realitu v konfliktní zóně.“

Zdroj citátu: MoMA

biografie

Asli Baykal je turecká filmařka, která nyní žije a pracuje v New Yorku, kde navštěvovala NYU’s Tisch School of the Arts. Během studia absolvovala stáž například u Martina Scorseseho nebo Darrena Aronofského. Režírovala videoklipy pro výrazné hudební osobnosti, jako jsou Karen O nebo Princess Nokia.

více o filmu

režie: Asli Baykal
producent: Asli Baykal
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms