28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
The Sailor
play
The Sailor
The Sailor
The Sailor
The Sailor

The Sailor

režie: Lucia Kašová
originální název: The Sailor
země: Slovensko
rok: 2021
délka filmu: 78 min.

synopse

Pochází z Británie, ale velkou část života prožil na opuštěných karibských ostrovech, kde nežijí lidé, jenom zvířata. Paul Earling Johnson se jako námořník už narodil. Moře mu bylo školou, domovem i útočištěm před šílenstvím moderního světa. Sám přeplul Atlantský oceán. Pak začal stavět lodě. Ač je otcem nejméně tří dětí, rodinný život jej nikdy nenaplňoval. Dnes je mu přes osmdesát a usadil se na ostrově Carriacou. Zůstal sám. Bez energie, ale ne bez touhy po dobrodružství. Portrét pábitele, který všechny opustil, aby našel svobodu, plyne v pokojném rytmu lodi houpající se na mořských vlnách.

„Stretla som ľudí, ktorí s morom komunikujú a žijú. Nazývajú sa ,morskí cigáni'. Na ich plavidlách nie sú vlajky ich rodných krajín, pretože ich národnosťou, náboženstvom i domovom je more.“ (Lucia Kašová)

biografie

Slovenská dokumentaristka Lucia Kašová je autorkou oceňovaného krátkometrážního filmu Betonová doba (2018). Pro televizní cyklus Expremiéri (2018) natočila otevřený portrét bývalého slovenského premiéra Roberta Fica. Díky vřelému vztahu k moři poznala protagonistu svého celovečerního debutu The Sailor.

více o filmu

režie: Lucia Kašová
producent: Nazarij Kľujev
koproducent: Manuela Čapkovičova
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms