28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Ukradený stát
play
Ukradený stát
Ukradený stát
Ukradený stát
Ukradený stát
Ukradený stát
Ukradený stát
Ukradený stát
Ukradený stát
Ukradený stát
Ukradený stát
Ukradený stát

Ukradený stát

režie: Zuzana Piussi
originální název: Ukradnutý štát
země: Slovensko, Česká republika
rok: 2019
délka filmu: 79 min.

synopse

Natáčení dokumentu o novém typu společenského zřízení, v němž tradiční státní struktury nahrazuje mafie s oligarchií, nabralo nový směr po zavraždění novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Autorka se prostřednictvím mnoha rozhovorů – s právníky, blogery, novináři, bezpečnostními experty a bývalými agenty zpravodajských služeb – soustřeďuje na rozkrytí spletence aktérů ovlivňujících současný veřejný prostor na Slovensku. Investigativní snímek o zemi třicet let po pádu komunistického režimu předkládá zdrcující fakta o nejasných stycích mezi bývalými důstojníky zpravodajské služby a zájmovými skupinami a o problémech a hrozbách, jimž musí čelit novináři a občané.

„Vražda novinára nastolila viac otázok, než kto je vrah. Tragédia nasvietila obraz spoločenských inštitúcii v ich skutočnosti a vytvorila krátke okno, kedy bolo možné zachytiť to aj na kameru.“ Z. Piussi

biografie

Zuzana Piussi (1971) se ve své dokumentární tvorbě věnuje fenoménům současné slovenské i české společnosti. Jako spoluautorka se podílela na snímcích Selský rozum (2017) nebo Univerzity a svoboda (2019). Dokument Ukradený stát měl původně navazovat na snímek Od Fica do Fica (2012) o slovenské kauze Gorila, která odhalila konspirační byt, v němž se scházely špičky slovenské politiky a oligarchie.

více o filmu

režie: Zuzana Piussi
producent: Maroš Berák, Vít Janeček
kamera: Miro Remo
střih: Šimon Špidla
hudba: Adam Matej
zvuk: Jan Richtr
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms