28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Utiš vodu
play
Utiš vodu
Utiš vodu
Utiš vodu
Utiš vodu
Utiš vodu
Utiš vodu
Utiš vodu

Utiš vodu

režie: Naomi Kawase
originální název: 2つ目の窓
země: Japonsko
rok: 2014
délka filmu: 110 min.

synopse

Pobřeží malebného japonského ostrova omývají silné nárazy vln, které jednu noc vyplaví nahé tělo mrtvého muže. Objeví jej nad ránem chlapec, jehož život je s mrtvolou spjatý víc, než se na první pohled zdá. Tento hrůzný objev podnítí dospívající protagonisty – chlapce a jeho dívku – pátrat po smyslu koloběhu života a smrti. Navštěvují dívčinu umírající matku, která ovládá magii a umí promlouvat s bohy, aby se dozvěděli více o lidské smrtelnosti. V tomto básnivém, kontemplativním snímku slouží neutichající moře a tajemná voda jako motivy propojující lidské strasti s věčností a posmrtným životem.

„Splynutí s vlnou, protože je to poslední okamžik, má neuvěřitelně silnou energii. Když pak tuto sílu přijmete celým svým tělem, na okamžik se promění v nicotu. Nicotu nebo klid.“

biografie

Naomi Kawase (1969) patří k nejoceňovanějším režijním osobnostem Japonska. Pochází z rurální prefektury Nara v regionu Kansai, která významně ovlivnila její rané krátkometrážní autobiografické snímky. Původně vystudovala televizní produkci na univerzitě v Ósace, kde následně i čtyři roky přednášela. Kawase se v roce 1997 stala nejmladší držitelkou ocenění Caméra d’Or na festivalu v Cannes za 35mm snímek Moe no Suzaku. Tento i pozdější snímek Hotaru (Světluška, 2000) převedla do beletristické podoby. V roce 2007 získala hlavní ocenění na festivalu v Cannes za snímek Mogari no mori (Smuteční les Mogari) vyrovnávající se s tématy smrti a žalu. Často pracuje s nehereckým ansámblem a zkoumá hranice mezi fikcí a realitou, světem dokumentárního a hraného filmu.

více o filmu

režie: Naomi Kawase
producent: Takehiko Aoki, Masa Sawada, Naomi Kawase
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms