26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Vydat se na cestu
Vydat se na cestu
Vydat se na cestu
Vydat se na cestu

Vydat se na cestu

režie: Mustafa Emin Büyükcoskun
originální název: Gitmek
země: Německo, Turecko
rok: 2019
délka filmu: 63 min.

synopse

Město Kobani leží v Sýrii na pomezí sféry vlivu Islámského státu, Turecka a Kurdů. Zástupci těchto tří znepřátelených stran se v něm utkali mezi lety 2014 a 2016 během válečného konfliktu, jenž stál život mnoho civilních obyvatel včetně třiatřiceti tureckých občanů, kteří sem dříve z různých důvodů přišli. Tvůrci filmu, koncipovaného jako vzpomínka na ně, symbolicky následují jejich osudovou cestu a vydávají se do zničeného města. Záběry z ní jsou dvojexpozicemi doplněné o tváře pozůstalých, vyprávějících o svých předčasně zemřelých příbuzných a kamarádech.

„Film Set-Off byl cvičením o tom, jak a co říct po neoplakané katastrofě, cestou analogickou k té jejich i sněním uprostřed konfliktní zóny, kde krajina dekonstruuje mocenské režimy.“ M. E. Büyükcoskun     

biografie

Istanbulský rodák Mustafa Emin Büyükcoşkun (1988) je studentem německé Univerzity umění a designu v Karlsruhe. U filmu pracoval jako asistent režie, vyzkoušel si ale i pozici producenta nebo asistenta kameramana. Samostatně jako režisér natočil krátký film Sardunya (2008) a třináct dílů dokumentární série Hanlardan Plazalara (2013) pro tureckou televizi. Vydat se na cestu je jeho celovečerním debutem.

více o filmu

režie: Mustafa Emin Büyükcoskun
producent: Arzu Demir
kamera: Ezgi Aydın, Emre Altan, Mustafa Emin Büyükcoşkun
střih: Semih Gülen, Mustafa Emin Büyükcoşkun
zvuk: David Loscher
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy