28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
XY Chelsea
play
XY Chelsea
XY Chelsea
XY Chelsea

XY Chelsea

režie: Tim Travers Hawkins
originální název: XY Chelsea
země: Velká Británie
rok: 2019
délka filmu: 92 min.

synopse

V lednu 2017 byla transžena Chelsea Manningová po sedmi letech propuštěna z vězení, kde měla strávit třicet pět let za to, že zveřejnila, ještě jako vojín Bradley Manning, tajná americká videa a dokumenty z válek v Afghánistánu a Iráku. Snímek objasňuje, co ji k jejímu činu i k její proměně vedlo, a zachycuje pozici transgender osob v americkém vězeňském systému. Počínání Manningové sleduje od jejích prvních kroků na svobodě a setkání s přáteli, kteří ji po dobu výkonu trestu podporovali až po její vstup do světa politiky, který se výrazně mění s nástupem nového prezidenta Donalda Trumpa.    

„Tehdy jsem měl takovou vizi, že ten film bude o postavách a že se v něm bude proplétat a střetávat osobní a politické v podobě té nejvelkolepější moderní podívané, a ta vize se nezměnila.“ T. Travers Hawkins

biografie

Tim Travers-Hawkins se narodil ve Velké Británii, ale pracoval v Argentině a Kolumbii. Film studoval na kubánské filmové a televizní škole EICTV. Úspěch zaznamenal už s prvním krátkým animovaným filmem 1000 Voices (2009), který byl, stejně jako krátký dokument Surpriseville (2010), promítán na světových filmových festivalech. XY Chelsea je jeho celovečerní debut.

více o filmu

režie: Tim Travers Hawkins
producent: Julia Nottingham
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms