28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Za chůze
Za chůze
Za chůze
Za chůze

Za chůze

režie: Rajula Shah
originální název: Pavlechi keli tirtha
země: Indie
rok: 2019
délka filmu: 114 min.

synopse

Poetický dokument o poutnících je uzpůsobený rytmu jejich chůze. Ta slouží jako akt osvobození a poznání, navracející člověka stejně jako meditace do přítomného okamžiku. Během každoroční pouti krajinou Dekánské náhorní plošiny se stírají rozdíly mezi pohlavími, různými náboženstvími i kastami. Všichni směřují za stejným cílem. Jednou z mnoha milionů putujících se stává sama autorka, popisující v mimoobrazovém komentáři dojmy z cesty napříč zemí i k vlastnímu nitru. Film koncipovaný jako osobní deník je současně výzvou ke zpomalení v přetechnizovaném, zrychlujícím se světě.

biografie

Indická režisérka Rajula Shah (1974) vystudovala režii na Filmovém a televizním institutu v Puné, kde dnes také působí. Ve filmech Beyond The Wheel (2005) nebo Sabad Nirantar (2007) využívá zájmu o umění a antropologii, aby zkoumala, jak dávné tradice ovlivňují životy dnešních Indů. Píše povídky a básně a věnuje se překládání a filmové publicistice.

„Svoji roli filmařky/básnířky vidím jako most mezi pradávným a moderním, dekóduji neviditelnou a skrytou kostru významů, na které spočívají viditelné struktury.“ R. Shah

více o filmu

režie: Rajula Shah
producent: Shampa Shah
střih: Lavanya Ramaiah, Rajula Shah
zvuk: Bigyna Dahal, Rajula Shah
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms