28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Zánik Československa v parlamentu

Zánik Československa v parlamentu

režie: Pavel Koutecký
originální název: Zánik Československa v parlamentu
země: Česká republika
rok: 1993
délka filmu: 75 min.

synopse

Čtvrtý Mnichov, hořící cirkus nebo kapitulace před realitou, tak nazývají někteří politici projednávání zákona o zániku České a Slovenské Federativní Republiky, které probíhalo v závěru roku 1992. Kamera, která toto dění zachycuje, není mouchou na zdi, ale dotěrným komárem, v jehož přítomnosti politici vypadávají z role a odhalují svou pravou tvář.

Budovou bývalého Federálního shromáždění prochází nejen smuteční průvod za zemřelé bratrství, ale i busta T. G. Masaryka. Sametový rozvod československého manželství, které trvalo sedmdesát čtyři let, je tak i duchařským příběhem o zániku československé státnosti a nejisté budoucnosti země v chaosu.

„Parlament se stal prostředím inflace slov, místem pro vybíjení ničím nepodložených ambicí, laboratoří pro osobní zhrzenost.“ – Jan Ruml

biografie

Pavel Koutecký (1956–2006), režisér, scenárista a pedagog, byl jedním z nejvýznamnějších českých dokumentaristů. Spolupracoval s Asociací Film a Sociologie. Zaměřoval se na časosběrné dokumenty o protagonistech a protagonistkách sametové revoluce. Po jeho tragické smrti během natáčení roku 2007 je udělována Cena Pavla Kouteckého.

více o filmu

režie: Pavel Koutecký
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms