27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Zatracená debata
Zatracená debata

Zatracená debata

režie: Donn Alan Pennebaker, Chris Hegedus
originální název: Town Bloody Hall
země: Spojené státy
rok: 1979
délka filmu: 88 min.

synopse

30. dubna 1971 se v New Yorku uskutečnilo otevřené fórum na téma ženské rovnosti a hnutí za osvobození žen. Čtyři panelistky, reprezentující odlišné proudy druhé vlny feminismu, ve svých příspěvcích čerpají z poznatků biologie, sociologie, filozofie i ze svých osobních zkušeností a kontruje jim na pódiu jediný muž –novinář a spisovatel Norman Mailer, předvádějící až modelový příklad blahosklonného mansplainingu. Smysl pro humor panelistek i jejich intelektuální a argumentační převaha si snadno získávají náklonnost publika v debatě o problémech, které zůstávají dodnes aktuální.

 

Muž z publika: „Já opravdu netuším, co ženy vyžadují. Za předpokladu, že bych jim to chtěl dopřát.“ Germaine Greer: „Poslyš, můžeš zůstat v klidu, protože ať už ženy vyžadují cokoliv, ty to rozhodně nejsi, zlato.“ (Z filmu.)

biografie

Filmařské duo a manželský pár Chris Hegedus (1952) a D. A. Pennebaker (1925–2019) se svojí dokumentární tvorbou řadí k proudu direct cinema. Mezi jejich častá témata patřila politika a společenské problémy USA. Pennebaker v roce 2013 získal čestné ocenění Academy Awards za celoživotní tvorbu.

více o filmu

režie: Donn Alan Pennebaker, Chris Hegedus
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy